Ulga mieszkaniowa, meldunkowa, budowlana, remontowa, odsetkowa, kredytowa… ilość nazw i rodzaju wydatków, o których mówią powyższe ulgi sprawia, że są one ze sobą mylone. Postaramy się uporządkować informacje na temat powyższych ulg i pomóc w ten sposób w poprawnym rozliczeniu zeznania podatkowego.
Ulga mieszkaniowa
Ulga mieszkaniowa pozwala uniknąć zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli sprzedamy nieruchomość w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ją kupiliśmy, musimy zapłacić 19% podatku. Nie będziemy jednak płacić podatku, jeśli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe. Może to by na przykład zakup domu lub mieszkania, zakup gruntu pod budowę domu, remont domu albo mieszkania, spłata kredytu mieszkaniowego.
Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy wypełnić formularz PIT-39. Należy go wypełnić również w sytuacji, w której przychód ze sprzedaży nieruchomości nie został jeszcze wydany na własne cele mieszkaniowe. Złożenie PITu-39 jest traktowane jako oświadczenie, że w ciągu 2 lat takie wydatki zostaną poniesione.
Ulga meldunkowa
Od początku 2014 roku ulga meldunkowa już nie obowiązuje. Została zastąpiona ulgą mieszkaniową.
Ulga budowlana
W latach 1997-2001 obowiązywała tzw. duża ulga budowlana, która umożliwiała odliczenie od podatku wydatków między innymi na budowę domu lub zakup gruntu pod budowę, zakup mieszkania, rozbudowę budynku na cele mieszkalne, czy przystosowanie innego pomieszczenia do celów mieszkaniowych. Obecnie mogą korzystać z tej ulgi tylko te osoby, które nabyły do niej prawa przed jej zlikwidowaniem i które w poprzednich latach nie odliczyły od podatku całej przysługującej im kwoty ze względu na zbyt małą wysokość ich podatku dochodowego. Takie osoby powinny wykazać ulgę w załączniku PIT/D do rocznej deklaracji PIT.
Aktualnie pod pojęciem „ulga budowlana” częściej jest rozumiany „zwrot VAT za materiały budowlane”. Aby otrzymać zwrot VAT wydatków na materiały budowlane nie wykazujemy jednak w rocznej deklaracji PIT, ale normalnie w trakcie roku na druku VZM-1. Należy też wiedzieć, że na początku 2014 roku ulga ta została ograniczona. Obecnie mogą z niej skorzystać tylko osoby do 36. roku życia, które zakupiły materiały budowlane pod inwestycje wymagające pozwolenia na budowę. Na starych zasadach mogą ubiegać się o zwrot VAT osoby, które zakupiły materiały budowlane przed końcem 2013 roku.
Ulga remontowa
Obecnie pod hasłem „ulga remontowa” również rozumiany jest zwykle zwrot podatku VAT.
W latach 2003-2005 istniała natomiast w przepisach ulga remontowa, która umożliwiała odliczenie od podatku dochodowego wydatków poniesionych na remont mieszkania lub budynku. Podobnie jak ze starej ulgi budowlanej, z ulgi remontowej również mogą korzystać osoby, które nabyły do niej prawa przed jej likwidacją i które nie odliczyły jeszcze od podatku dochodowego całej kwoty, jaka im przysługuje. Również powinny wykazać te wydatki w załączniku PIT/D.
Ulga odsetkowa
Ulga odsetkowa, zwana też ulgą kredytową pozwala na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Może to być więc kredyt na zakup budynku mieszkalnego, budowę albo rozbudowę budynku mieszkalnego czy zakup mieszkania w nowo wybudowanym budynku. Ta ulga również została jednak zlikwidowana. Obowiązuje obecnie tylko dla osób, które kredyt zaciągnęły przed końcem 2006 roku. W celu skorzystania z niej należy wypełnić załącznik PIT/D.
Artykuł został przygotowany przez serwis rozliczeniepit.pl – porady i instrukcje do deklaracji PIT oraz bezpłatny program do rozliczenia PIT.