Wszyscy myślą już o poświątecznych wyprzedażach, a osoby, które powinny wybrać fundusz emerytalny do 10 stycznia 2012 odkładają tę decyzję na ostatni dzień. Wbrew pozorom nie zostało dużo czasu… Za parę dni Sylwester, a po nowym roku zostaje tak naprawdę już tylko kilka dni…

Wszyscy myślą już o poświątecznych wyprzedażach, a osoby, które powinny wybrać fundusz emerytalny do 10 stycznia 2012 odkładają tę decyzję na ostatni dzień. Wbrew pozorom nie zostało dużo czasu… Za parę dni Sylwester, a po nowym roku zostaje tak naprawdę już tylko kilka dni…
 
Kto może się spodziewać, że zostanie wylosowany przez OFE?
 
Wylosowane zostaną osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku, które podjęły pierwszą pracę  (za które pracodawca odprowadza składki emerytalne do ZUS lub też odprowadza je sam pracownik) i nie zapisały się do OFE w ciągu 7 dni roboczych od rozpoczęcia pracy. Osoby, które już wcześniej dokonały wyboru OFE, ale nie spowodowało to skutków prawnych lub ich rachunki zostały zamknięte przez OFE ze względu na brak wpływów (tzw. „martwe rachunki”), również powinny ponownie zapisać się do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. ZUS kontroluje wpływy składek na konto i wysyła do takich osób zawiadomienia o konieczności wyboru OFE. Zazwyczaj zawiadomienia są wysyłane w połowie grudnia, aby dać czas jeszcze dla niezdecydowanych na podjęcie decyzji.
 
Obowiązek wyboru OFE nie dotyczy z kolei studentów oraz uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę na umowę zlecenie, o dzieło lub też rozpoczęli studia doktoranckie, a nie odprowadza się za nich składek emerytalnych do ZUS.
 
Dlaczego lepiej wybrać OFE samemu?
 
Dokonując samodzielnego wyboru OFE masz wpływ na wysokość swojej przyszłej emerytury. Tracisz dając się wylosować z 2 prostych powodów:
1. W przypadku dokonania wyboru OFE w przeciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy twoje składki na bieżąco przekazywane są do Towarzystwa Emerytalnego. Opóźniając swoją decyzję tylko na tym tracisz, ponieważ twoje składki zostaną przekazane  na nieoprocentowane konto do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a w innym przypadku byłyby inwestowane przez OFE.
2. Trzy największe fundusze nie biorą udziału w losowaniu. Takie działanie ma zwiększyć konkurencję na rynku i zapobiec praktykom monopolistycznym. Są to zazwyczaj najczęściej wybierane i obdarzone największym zaufaniem przez klientów fundusze o najwyższej stopie zwrotu. Tracisz wtedy możliwość uzyskania największych zysków.
 
Zanim dokonasz wyboru
 
Decyzja o wyborze OFE powinna być przemyślana, ponieważ możemy się zdecydować tylko na jeden fundusz. Podejmując decyzję o wyborze OFE należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wyniki inwestycyjne funduszy, – mają one bowiem największy wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Poniższy wykres przedstawia ranking otwartych funduszy emerytalnych według ostatniego zestawienia opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. 
 
 
Warto jest dobrze zastanowić się komu chcemy powierzyć nasze pieniądze. Należałoby  sprawdzić kto i w jaki sposób zarządza naszymi aktywami i jak wyglądało to zarządzanie w przeszłości, czyli zajrzeć w wyniki historyczne. Stabilne wyniki funduszu mogą mieć przewagę nad funduszami, których wyniki są bardzo rozbieżne w różnych okresach. Decyzja o wyborze OFE powinna być dobrze przemyślana – informuje Anna Wróblewska-Karasiuk z firmy Prego SA –  nie sugerujmy się tylko reklamą czy namową akwizytora, ponieważ z założenia nie jest on obiektywny i reprezentuje interesy tylko jednej z firm. Warto zadać sobie nieco trudu i spróbować porównać fundusze, tak by decyzja o jego wyborze była bardziej świadoma.
 
 
Agnieszka Gugała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj