Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przepisy wykonawcze dotyczą programu łagodzenia kar, informacji i dokumentów koniecznych do zgłoszenia koncentracji i obliczania obrotu przy zamiarze fuzji lub przejęcia. Wszystkie wejdą w życie wraz z nowelizacją przepisów antymonopolowych – 18 stycznia 2015 r


 

Celem nowelizacji prawa antymonopolowego jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję. Zmiany w ustawie zostaną sprecyzowane rozporządzeniami wykonawczymi do nowych przepisów. Dotyczą one programu łagodzenia kar leniency, informacji i dokumentów, jakie należy podać w zgłoszeniu zamiaru koncentracji, a także sposobu obliczania obrotu przez podmioty planujące fuzje i przejęcia.
 
Pierwsze z nich reguluje kwestie proceduralne związane z rozpatrywaniem przez UOKiK wniosków leniency, m.in. w jaki sposób można złożyć wniosek lub jakie są zasady postępowania kiedy jest on niekompletny. Ponadto rozporządzenie precyzuje sposób postępowania w przypadku, kiedy wniosek złożony przez przedsiębiorcę obejmuje również osobę fizyczną. Ustawa wprowadza bowiem sankcję finansową na osoby zarządzające, które są odpowiedzialne za naruszenia przepisów, dając im zarazem możliwość skorzystania z programu łagodzenia kar.
 
Kolejne dwa rozporządzenia dotyczą zamiaru zgłaszania koncentracji. Pierwsze z nich precyzuje sposoby obliczania obrotu podmiotów biorących udział w transakcji. Natomiast drugie – zakres informacji i dokumentów, jakie należy podać we wniosku o zgodę na fuzję lub przejęcie (tzw. formularz WID). Obecny kształt formularza został konsultowany z przedsiębiorcami oraz dostosowany do nowelizacji przepisów i wprowadzenia dwuetapowej procedury analizowania wniosków w sprawie fuzji i przejęć.
 
Rozporządzenia wejdą w życie 18 stycznia 2015 r. razem z nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
 
UOKiK
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj