Premier Donald Tusk odebrał dziś na Uniwersytecie Karola w Pradze nagrodę im. Vaška i Anny Marii Polák, którą wyróżniani są przywódcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zasłużeni dla demokratycznych i gospodarczych przemian. Nagroda ustanowiona została w 1995 r. przez American Institute of Political and Economic Systems (AIPES). Uhonorowanych nagrodą zostało wielu przywódców państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Otrzymali ją

Premier Donald Tusk odebrał dziś na Uniwersytecie Karola w Pradze nagrodę im. Vaška i Anny Marii Polák, którą wyróżniani są przywódcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zasłużeni dla demokratycznych i gospodarczych przemian.

Nagroda ustanowiona została w 1995 r. przez American Institute of Political and Economic Systems (AIPES). Uhonorowanych nagrodą zostało wielu przywódców państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Otrzymali ją m.in.: Vaclav Klaus, Valdas Adamkus, Andrus Ansip, Viktor Orban, i Jose Maria Aznar. Polskimi laureatami nagrody byli: Lech Wałęsa i Jan Krzysztof Bielecki.

Podczas okolicznościowego wykładu laureat nagrody – premier Tusk przedstawił obecną sytuację gospodarczą Polski, która korzystnie wyróżnia nasz kraj na tle innych państw Europy, dotkniętych kryzysysem. Zaznaczył, że polskie perspektywy na przyszłość są optymistyczne. Zacytował też słowa innego polskiego laureata nagrody im Vaška i Anny Marii Polák – Lecha Wałęsy, wypowiedziane w sierpniu 1980 r. – „Czy osiągnęlismy już wszystko, czego pragnęliśmy i o czym marzyliśmy? Nie, nie wszystko, ale wiemy, że osiągnęliśmy już wiele”. Premier wspomniał też dramatyczną wtedy sytuację w kraju i podkreślił, że od tamych czasów Polska przebyła bardzo długą drogę.

Zaznaczył, że receptą Polski na dobre wyniki ekonomiczne była wierność starym, sprawdzonym wartościom.

– „Powinniśmy jasno powiedzieć, że Europejczycy i mieszkańcy wielu krajów na świecie obserwowali nie tylko kryzys ekonomiczny, ale kryzys nastarszych wartości. Zbyt wielu zapomniało, że tylko ciężka praca, wolność, zasady i solidarność mogą stworzyć zdrowe fundamenty dla rozwoju gospodarczego” -Donald Tusk podkreślił także, że obok tych wartości źródłem sukcesu jest gotowość do rozwoju i zmian. Zdaniem premiera, dobre wyniki gospodarcze Polski są ważne, ale nie są celem samym w sobie. Dopiero działanie zgodne z takimi wartościami jak: wolność, wolny rynek i solidarność jest celem. Te wartości dają możliwość rozwoju, dobrobyt, dobre wyniki gospodarcze.

– „Jeśli są dobre podstawy, jeśli jest chęć do pracy i otwartość na rozwój, reszta przyjdzie sama” – podkreślił laureat dzisiejszej nagrody.

Mówiąc o wartościach takich jak wolność i solidarność, Donald Tusk nawiązał też do swoich korzeni. – „Jestem tu jako polski premier, jako przedstawiciel kraju, gdzie zaczęła się droga do wolności w Europie Środkowo-Wschodniej. Urodziłem się w Gdańsku, gdzie marzenie o wolności stało się rzeczywistością” Podkreślił, że wolny rynek i uczciwa konkurencja nie sa, jak twierdzą niektórzy, źródłem problemów gospodarczych. Przestrzegał, że nie należy wierzyć tym, którzy mówią, że ograniczenie wolności jest jedynym lekarstwem na kryzys. To właśnie ograniczenie wolności, kontrola przez państwo i biurokracja zawsze prowadzą do zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki rynkowej i rozwoju gospodarczym. Donald Tusk przypomniał też, że w Gdańsku, jego rodzinnym mieście narodziła się także solidarność i rozprzestrzeniła na inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

– ” Solidarność jest lepsza niż protekcjonizm, bo lepiej być solidarnym niż odwracać się plecami do potrzebujących. Solidarność jest podstawą, na której opiera się nasza cywilizacja, Unia Europejska i takie organizacje jak NATO” – stwierdził premier. Przypomniał o znaczeniu odpowiedzialności – „Tylko odpowiedzialność za nasze decyzje chroni nas przed ich negatywnymi skutkami. Musimy pamietać, że możemy pożyczyć tylko tyle, ile jesteśmy w stanie oddać. Musimy wiedzieć, że możemy zrobić wszystko, ale w granicach prawa i w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem”.

Premier przypomniał również, że o demogrację i wolność cały czas trzeba się troszczyć i ta troska wymaga: odpowiedzialności, wzajemnego szacunku i zaufania.

– „Dziś demokracja, solidarność i wspólnota potrzebują wolnych, odpowiedzialnych i mądrych ludzi, którzy będą potrafili przezwyciężyć każdą trudność. Ci ludzie potrzebują jedynie odnaleźć w sobie wolę i zdolność by odpowiedzialnie budować przyszłość opartą na tych najważniejszych i najbardziej podstawowych wartościach” – powiedział premier Donald Tusk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj