Spotkanie ze szwajcarską prezydent i minister gospodarki Doris Leuthard oraz wizyta w nanolaboratorium koncernu IBM koło Zurychu – to najważniejsze punkty pobytu wicepremiera ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Szwajcarii. Wicepremier odwiedził ten kraj 23 sierpnia 2010 r. Podczas rozmowy z prezydent Leuthard wicepremier podkreślił znaczenie Polski w Unii Europejskiej i w Europie Środkowo-Wschodniej. – Jako jedyny kraj UE odnotowaliśmy w 2009 r. wzrost gospodarczy.

Spotkanie ze szwajcarską prezydent i minister gospodarki Doris Leuthard oraz wizyta w nanolaboratorium koncernu IBM koło Zurychu – to najważniejsze punkty pobytu wicepremiera ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Szwajcarii. Wicepremier odwiedził ten kraj 23 sierpnia 2010 r.

Podczas rozmowy z prezydent Leuthard wicepremier podkreślił znaczenie Polski w Unii Europejskiej i w Europie Środkowo-Wschodniej. – Jako jedyny kraj UE odnotowaliśmy w 2009 r. wzrost gospodarczy. Jesteśmy też liderem naszego regionu, z 25 proc. jego populacji i 1/3 PKB. To tylko niektóre z atutów Polski jako partnera gospodarczego – powiedział.

Prezydent Doris Leuthard przypomniała z kolei o rozwiązaniach, które pomogły zarówno Polsce jak i Szwajcarii zniwelować skutki kryzysu gospodarczego. – Zauważyliśmy, że Polska pomyślnie przeszła kryzys. Podobnie Szwajcaria, której udało się zachować płynność finansową pomimo rozbudowanego systemu bankowego – zauważyła. – Polsce bardzo pomógł niski kurs złotego, dzięki któremu nasz eksport spadał dużo wolniej niż import – powiedział wicepremier Pawlak.

Tematem rozmowy było również przystąpienie Polski do strefy Euro. – Przyjęcie wspólnej waluty przez nasz kraj zostało przełożone w związku z kryzysem i rosnącym deficytem budżetowym – poinformował wicepremier Pawlak. – Kluczowe znaczenie ma dla nas jednak nie dokładna data dołączenia Polski do strefy, ale kurs euro, który będzie obowiązywać w tym momencie – zaznaczył.

Wicepremier Pawlak zachęcił także szwajcarskich przedsiębiorców do prowadzenia działalności w Polsce. – Do 2020 r. funkcjonują w naszym kraju specjalne strefy ekonomiczne, które ułatwiają inwestorom wejście na rynek UE – przypomniał. – Szwajcarskie firmy są przekonane o atrakcyjności gospodarczej Polski. Świadczy o tym m.in. wzrost naszej wymiany handlowej – powiedziała prezydent Leuthard. W miesiącach styczeń-czerwiec 2010 r. polsko-szwajcarskie obroty wzrosły o 17 proc. wobec I półrocza 2009 r.

Poza spotkaniem z prezydent Szwajcarii, wicepremier Pawlak odwiedził także IBM Research GmbH w Rüschlikon pod Zurychem. Miał okazję zwiedzić nowe nanolaboratorium koncernu, które IBM otworzy w 2011 r.

W I półroczu 2010 r. polsko-szwajcarskie obroty handlowe wyniosły 1,16 mld euro. Polski eksport wyniósł 488,3 mln euro (wzrost o 30 proc.), a import ze Szwajcarii – ponad 528 mln eur (wzrost o 7 proc.).

Struktura eksportu ulega zmianie. Coraz większą wartość i udział mają wyroby przetworzone i zaawansowane technicznie. Wśród grup towarów eksportowanych do Szwajcarii dominują maszyny, aparaty i elektronika, pojazdy, a także tekstylia, ubrania i obuwie. W imporcie ze Szwajcarii znajdują się wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale i wyroby metalowe oraz instrumenty precyzyjne, zegarki i biżuteria.

Tekst i zdjęcie – Ministerstwo Gospodarki

Zobacz także:

Ordery za zasługi dla rozwoju harcerstwa

Comarch wygrał przetarg w Lubinie

Canal+ Cyfrowy naruszył prawo

,21,5168,1282719538

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj