Nie daj się oszukać, czyli dlaczego istotna jest kalibracja alkomatu

Alkomat jest urządzeniem, od którego wymagamy idealnej precyzji, biorąc pod uwagę fakt, że jego skuteczne działanie to kwestia zapobiegania poważnym wypadkom. Najważniejsze pojęcie, które wiąże się z prawidłowym działaniem alkomatu jest kalibracja. Na czym polega kalibracja, dlaczego jest ważna i jak zapobiec rozkalibrowaniu się urządzenia? Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć w tym artykule.

Kalibracja to podstawa skutecznego działania alkomatu

Każde użycie alkomatu powoduje lekkie przesunięcie punktu pracy sensora spowodowane zachodzącą w urządzeniu reakcją chemiczną. W rezultacie precyzja działania alkomatu może z czasem ulec zdecydowanemu zmniejszeniu. W serwisach zajmujących się kalibracją alkomatów sprawdza się precyzję pomiarów podawanych przez alkomat i w razie jakiegokolwiek uchybienia dokonuje się kalibracji alkomatu w taki sposób, by ponownie podawał zgodne z prawdą wyniki.

Jeśli chodzi o częstotliwość kalibracji, zasada jest podobna jak w przypadku serwisowania auta: im bardziej wysłużony model, tym częściej potrzebna jest kalibracja. Dlatego jeżeli posiadamy starsze urządzenie, kalibracja może być konieczna nawet co kilkadziesiąt pomiarów, natomiast w nowych modelach wysokiej jakości nawet co kilka tysięcy. Nie przez przypadek wspomnieliśmy o kwestii jakości urządzenia, bo ta jest równie ważna jak jego wiek, a przecież wśród nowych urządzeń również znajdzie się sporo niezbyt solidnych modeli. Dlatego w tym przypadku prawdziwe okazuje się stwierdzenie, iż kupno tańszego produktu wcale nie musi być najbardziej opłacalne. Jeśli kupimy model, którego jakości nie możemy być pewni, niewykluczone że na jego wielokrotną kalibrację będziemy musieli wydać spore ilości pieniędzy.

W kwestii tanich modeli – należy wystrzegać się tych, których producenci twierdzą, że nie wymagają kalibracji. Bardziej trafne byłoby jednak stwierdzenie, że kalibracja jest w ich przypadku po prostu niemożliwa. Oznacza to w praktyce, że w momencie, gdy ulegną rozkalibrowaniu, można wyrzucić je do kosza. To kolejny przykład sposobu, w jaki wybór tanizny mści się niestety na użytkownikach.

Zapobieganie rozkalibrowaniu

Stwierdziliśmy już, że nawet wysokiej jakości alkomaty muszą być regularnie poddawane kalibracji. Warto jednak poznać kilka sposobów na zapobieganie rozkalibrowaniu urządzenia, dzięki czemu nie będą konieczne bardzo częste przeglądy.

Ważna jest więc utrzymywanie higieny przez osoby poddające się testom za pomocą alkomatu, a więc przed ich wykonaniem konieczne będzie przepłukanie jamy ustnej czystą wodą. Unikajmy też palenia papierosów przed wykonaniem testu, ponieważ wdychanie dymu papierosowego wewnątrz urządzenia może doprowadzić do uszkodzenia sensora. To samo tyczy się wykonywania testów tuż po wypiciu alkoholu, dlatego konieczne będzie odczekanie trzydziestu minut po spożyciu.

Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki traktujemy urządzenie. Szczególnie zimą i latem nie trzymajmy go w samochodzie, ponieważ działanie skrajnych temperatur nie wpływa pozytywnie na pracę sensora. Pamiętajmy również o używaniu wysokiej jakości baterii alkalicznych. Stosując się do wyżej opisanych reguł, zapewnimy sobie prawidłową pracę urządzenia, które ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona alkokalibrator.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj