Precedensowe śledztwo prokuratury w sprawie nieudostępnienia informacji publicznej. 21 maja 2010 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków w okresie od czerwca 2009

Precedensowe śledztwo prokuratury w sprawie nieudostępnienia informacji publicznej. 21 maja 2010 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków w okresie od czerwca 2009 do października 2009 r. przez funkcjonariuszy MSWiA poprzez nie udostępnienie informacji publicznej osobie działającej w imieniu spółki Mainframe w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej”.

Sprawa jest precedensowa. Prawdopodobnie to jedno z pierwszych (jeśli nie pierwsze) w historii śledztw prokuratorskich w kwestii nieudostępnienia informacji publicznej. Urzędnicy, którzy ukrywają lub niechętnie udostępniają informacje o wydatkach publicznych, zleceniach, kontrahentach, wynajmowaniu usług (np. PR czy konsultacji prawnych) poza trybem przetargowym czy innych „niewygodnych” dla siebie informacjach muszą się więc liczyć z odpowiedzialnością karną. Nawet jeśli śledztwo zakończy się umorzeniem bez postawienia zarzutów, to sama możliwość potraktowania zaniechań przy odpowiedziach na pytania petentów jako karalne niedopełnienie obowiązków powinna skłonić urzędników do większej otwartości.

Prokuratura początkowo odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, dopiero sąd nakazał przeprowadzenie rozpoznania sprawy. „Śledztwo Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów zostało wszczęte w dniu 21 maja 2010 r. po uchyleniu przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa XIV Wydział Karny postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w niniejszej sprawie” – poinformowała ngi24.pl prokurator Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

„W toku śledztwa, zgodnie z poleceniem sądu ustalany jest krąg osób odpowiedzialnych za rozpoznanie wniosku oraz inne okoliczności związane z jego negatywnym rozpoznaniem” – pisze rzecznik. Według informacji ngi24.pl w tej sprawie chodzi prawdopodobnie o spory w zakresie udostępnienia pełnej treści umów z firmą IBM zawartych przez MSWiA. Z MSWiA i firmy Mainframe na razie nie udało nam się uzyskać komentarza. Nie udało nam się także zdobyć danych na temat ilości podobnych spraw w prokuraturach. „Prokuratura nie prowadzi statystyk dotyczących postępowań związanych z odmową udzielenia informacji publicznej.” – poinformowała rzecznik prokuratury.

Kodeks karny o niedopełnieniu obowiązków:

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

Michał Zielke

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj