W godzinach porannych w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy nieudaną próbę pokonania kluczowego oporu na poziomie 1,2920. Zaowocowała ona odreagowaniem w okolice 1,2830. Dość szybko jednak nastąpił powrót do wzrostu i kolejny test wskazanej bariery. Wartość euro względem dolara zdołała nawet wzrosnąć ponad to ograniczenie. Jeśli jej przebicie okaże się trwałe, eurodolar zyska potencjał do większej zwyżki. Kolejny mniej istotny opór to poziom 1,3000,
W godzinach porannych w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy nieudaną próbę pokonania kluczowego oporu na poziomie 1,2920. Zaowocowała ona odreagowaniem w okolice 1,2830. Dość szybko jednak nastąpił powrót do wzrostu i kolejny test wskazanej bariery.
Wartość euro względem dolara zdołała nawet wzrosnąć ponad to ograniczenie. Jeśli jej przebicie okaże się trwałe, eurodolar zyska potencjał do większej zwyżki. Kolejny mniej istotny opór to poziom 1,3000, następne naprawdę ważne ograniczenie znajduje się dopiero na 1,3340.
W ostatnich godzinach chwilowo negatywną presję w notowaniach euro względem dolara tworzyły słabsze od prognoz odczyty danych o produkcji przemysłowej ze strefy euro oraz indeksu ZEW z Niemiec (mierzącego nastawienie inwestorów do sytuacji panującej w gospodarce tego kraju). Produkcja w Eurolandzie w lipcu utrzymała się w ujęciu miesięcznym na poziomie z czerwca, podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 0,2 proc. m/m.
Drugi z wymienionych wskaźników odnotował wyraźny spadek, mimo iż jego składowa odnosząca się do oceny obecnej sytuacji panującej w niemieckiej gospodarce istotnie wzrosła. O kiepskim odczycie zadecydowały obawy inwestorów o kondycję Niemiec w przyszłości. Dane te kontrastują z przedstawionymi wczoraj przez Komisję Europejską optymistycznymi prognozami wzrostu niemieckiej gospodarki w bieżącym roku. Szybko jednak przestały one oddziaływać na notowania EUR/USD.
Najistotniejszy z publikowanych dzisiaj wskaźników – sprzedaż detaliczna z USA wypadł nieco lepiej od prognoz. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła w sierpniu o 0,4 proc. m/m, przy oczekiwanej zwyżce o 0,3 proc. Kurs EUR/USD zareagował na publikację tych danych wzrostem, co oznacza, że obecnie zachowuje się on jak barometr nastrojów rynkowych.
Kurs USD/JPY zszedł dzisiaj chwilowo pod poziom 83,00 ustanawiając tym samym po raz kolejny nowe 15-letnie minimum. Najniższy poziom od końca ubiegłego roku obserwowaliśmy natomiast w notowaniach USD/CHF. Kurs tej pary walutowej zszedł pod psychologiczną barierę 1,00. Historyczny szczyt w ostatnich godzinach ustanowiła cena złota. Zdołała ona dotrzeć w okolice poziomu 1270 USD za uncję. We wskazanych zmianach swój udział miał słabnący dolar oraz ciągła niepewność inwestorów odnośnie sytuacji w światowej gospodarce w najbliższych kwartałach. Przebicie wskazanych kluczowych poziomów daje potencjał do kontynuacji dotychczasowych trendów.
Dzisiaj z Polski poznaliśmy dane na temat inflacji konsumentów (CPI) w sierpniu. Wypadły one nieco poniżej prognoz – dynamika wzrostu cen osiągnęła poziom 2,0 proc. r/r, oczekiwano 2,1 proc. Dane te nie miały wpływu na notowania złotego. Kurs EUR/PLN kontynuował w ostatnich godzinach konsolidację w przedziale 3,9200-3,9600. Dopiero wybicie z tego kanału da impuls do trwalszych zmian.
Tomasz Regulski
Zobacz także:
– Kurs EUR/PLN wciąż w konsolidacji
–Pogorszenie atmosfery na rynku
–Inwestorzy czekają na piątkowe dane