Kredyty z gwarancją de minimis są szansą na uzyskanie finansowania dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność lub nie mogą pochwalić się odpowiednim zabezpieczeniem. Takie kredyty ma obecnie w ofercie 19 banków – przypomina Tax Care.
 

Mniejszy popyt, większa konkurencja, zatory płatnicze – spowolnienie gospodarcze powoduje, że przedsiębiorcy, którzy nie chcą stracić płynności finansowej, szukają finansowania umożliwiającego im bezproblemową bieżącą działalność. Są i tacy, którzy mimo trudnych czasów planują inwestycje. Spowolnienie powoduje jednak, że banki wyjątkowo ostrożnie udzielają kredytów prowadzącym działalność gospodarczą, obawiając się, że firmy, szczególnie te najmniejsze, będą miały problem ze spłatą zadłużenia. Pętla się zamyka. Wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji mogą być kredyty dla przedsiębiorców, wspierane przez rząd i Unię Europejską, umożliwiające zarówno finansowanie bieżącej działalności, jak i inwestycje. W ramach cyklu „Kredyty ze wsparciem” Tax Care przybliży przedsiębiorcom ofertę tych pożyczek. Cykl rozpoczynamy od kredytów obrotowych z gwarancjami de minimis –  rządowym wsparciem dla mikro, małych i średnich firm. Gwarancje de minimis oferowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem innych banków.

Banki, w których można starać się o kredyty obrotowe z gwarancją de minimis (PLD, czyli Porfelowa Linia Gwarancyjna de minimis)
Alior Bank, Bank BGŻ, Bank Handlowy w Warszawie, Banki Spółdzielcze i Bank BPS, Banki Spółdzielcze i SGB-Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK, BOŚ Bank, BRE Bank, FM Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Invest Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, Toyota Bank.

Gwarancja de minimis zabezpiecza spłatę kredytu obrotowego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie spłaci go w terminie. Wtedy spłaty kredytu dokonuje gwarant, czyli BGK. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca zostaje zwolniony z odpowiedzialności finansowej – musi zwrócić odpowiednią kwotę wraz z odsetkami, tyle że rozlicza się z tych zobowiązań już nie z bankiem kredytującym, tylko z gwarantem.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Jakie zatem korzyści ma przedsiębiorca, który zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu z gwarancją de minimis? O tego typu pożyczkę można starać się na przykład w sytuacji, gdy firma nie ma wystarczających zabezpieczeń, a więc w efekcie nie ma także szans na standardowy kredyt. Poza tym udzielenie kredytu z gwarancją de minimis jest bezpieczniejsze dla banków, bo gwarantuje im, że odzyskają szybko środki w przypadku kłopotów finansowych kredytobiorcy.  Dlatego banki są skłonne pożyczyć pieniądze nawet firmom z krótkim stażem i z krótką historią kredytową – co jest często niemożliwe przy tradycyjnej ofercie. Przedsiębiorcy starający się o tego typu kredyt mogą również otrzymać  finansowanie na lepszych niż standardowe warunkach (więcej na ten temat napiszemy w jednym z kolejnych tekstów cyklu „Kredyt ze wsparciem”).

– Przedsiębiorcy mogą otrzymać niższe oprocentowanie czy większą kwotę kredytu niż przy standardowym finansowaniu. Poszukujący takiego kredytu powinni jednak zwrócić uwagę, czy oferowane przez dany bank parametry są rzeczywiście korzystniejsze niż w przypadku zwykłego kredytu. Marża powinna być o kilka punktów procentowych niższa, z kolei kwota kredytu może być większa nawet o połowę – mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów Idea Bank.

Gwarancja de minimis
•    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj