Potrzebowałeś szybkiego podreperowania stanu domowego budżetu, sięgnąłeś po pożyczkę, ale niestety nie jesteś w stanie dotrzymać zwartego w umowie terminu zwrotu zadłużenia? Zwykle pierwszą z konsekwencji braku płatności jest obciążenie Cię dodatkowymi kosztami.

 

Podpisując umowę o pożyczkę zobowiązujesz się spłacić ją w wyznaczonym terminie. Zwykle szybkie pożyczki gotówkowe udzielane są na okres 15, 30 lub 60 dni. W przypadku, gdy należność nie wpłynie do pożyczkodawcy lub dostanie on ją z opóźnieniem, pierwszym sposobem na wyegzekwowanie długu jest upomnienie. Firma wysyła do klienta monit, czyli dokument przypominający o tym, że minął termin zwrotu pożyczonych pieniędzy oraz ponaglający do zmiany takiego stanu rzeczy. Wiąże się to z naliczeniem opłaty upominawczej, która przeciętnie mieści się w przedziale 20-50 zł. Jeśli, mimo wezwania, nie oddamy kwoty pożyczki i naliczonych odsetek, otrzymamy drugi, już droższy monit. Kolejny brak odzewu z naszej strony to następne ponaglenie, które będzie kosztować więcej niż poprzednie. Dalsze konsekwencje opóźnień w spłacie pożyczki to przekazanie sprawy zewnętrznemu podmiotowi, np. firmie windykacyjnej. To generuje kolejne koszty związane z postępowaniem windykacyjnym, a dalej opłatami za komornika czy skierowanie sprawy na drogę sądową.
 
Ponadto możemy zostać obciążeni odsetkami za nieterminowość rzędu czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego (17 proc. – stan na czerwiec 2013).
 
WYDŁUŻENIE OKRESU SPŁATY
 
Jeśli przed wyznaczonym terminem spłaty zadłużenia będziesz wiedział, że nie jesteś w stanie uregulować należności, możesz zwrócić się do firmy pożyczkowej o wydłużenie okresu spłaty. Taką możliwość daje coraz więcej pozabankowych instytucji. Zwykle okres ten może wynosić tyle dni, ile miałeś na spłatę zobowiązania, a niekiedy istnieje opcja kilkukrotnego skorzystania z takiego rozwiązania. Przedłużenie czasu na zwrot pożyczki wiąże się z uiszczeniem określonej prowizji i musi być zgłoszone odpowiednio wcześniej.
 
MOŻLIWOŚĆ ODSTĄPIENIA OD UMOWY
 
Warto także pamiętać o możliwości odstąpienia od umowy o pożyczkę w ciągu 14 dni od otrzymania pieniędzy. W tym przypadku trzeba wysłać do pożyczkodawcy odpowiedni formularz (jeden z załączników do umowy). Konieczny będzie zwrot pożyczonej kwoty oraz wysokości odsetek, naliczonych do momentu wypowiedzenia umowy.
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj