UOKiK publikuje kolejne zestawienie odpowiedzi udzielonych przez banki na temat uwzględniania ujemnego LIBORu w umowach o kredyt hipoteczny denominowany w CHF, a także m.in. możliwości przewalutowania kredytu po kursie niższym niż wskazany w tabeli kursowej.

Najnowsze zestawienie publikowane przez UOKiK dotyczy danych za okres od 9 do 13 lutego oraz od 16 do 20 lutego. Wcześniejsze tabele dostępne są na stronie internetowej Urzędu.

Odnosząc się do często podnoszonego przez konsumentów w kierowanych do Urzędu skargach braku uwzględnienia ujemnej stawki LIBOR CHF przy ustalaniu okresowych należności kredytobiorców, zwracamy uwagę, że obniżenie wysokości oprocentowania zależne jest od tego, która ze stawek bazowych LIBOR CHF (np. LIBOR 1M, 3M, 6M) przyjęta została w umowie. Obniżenie wysokości stawki bazowej może bowiem znaleźć przełożenie na wysokość oprocentowania dopiero w terminie określonym w umowie. Szczegóły dotyczące tego, od kiedy nowa wartość stawki bazowej LIBOR CHF zostanie uwzględniona w wysokości oprocentowania zawarte są z umowie kredytowej. Przykładowo, przy stawce LIBOR 3M może to być określone jako kwartał – od stycznia do marca albo 3 miesiące – luty, marzec, kwiecień.

Źródło: UOKiK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj