Status małego podatnika przysługuje wąskiej, ściśle zdefiniowanej przez przepisy podatkowe, grupie podatników w Polsce prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Wpływa on na możliwość rozliczania podatku VAT oraz na korzystanie z ulg podatkowych.
 

Komu przysługuje status małego podatnika?

Małym podatnikiem może zostać przedsiębiorca prowadzący zarejestrowaną w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Przeliczenia dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

W 2015 roku status małego podatnika będą mogli nabyć przedsiębiorcy, którzy nie przekraczają limitu wartości przychodu w wysokości 5 015 000 zł, zgodnie z ustaleniami kursu euro dokonanymi przez NBP.

Dodatkowo, status małego podatnika będzie przysługiwał przedsiębiorcom prowadzącym przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzającym funduszami inwestycyjnymi lub będącym agentami bądź zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, o ile w poprzednim roku podatkowym kwota przychodów u takich przedsiębiorców nie przekroczyła równowartości 45 000 euro (188 tys. zł).

Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza, aby również przedsiębiorcy w pierwszym roku wykonywania działalności gospodarczej mogli korzystać ze statusu małego podatnika, jeśli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekracza obowiązującego limitu, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej.

Korzyści dla małych podatników

Przedsiębiorcy, którzy mają z mocy prawa szansę na korzystanie ze statusu małego podatnika, mogą odnieść z tego tytułu wiele korzyści. Jednym z profitów jest możliwość rozliczania się z podatku VAT dopiero po otrzymaniu płatności od kontrahenta. Ten sposób rozliczania się z fiskusem nosi nazwę metody kasowej rozliczenia.

Oprócz tego mały podatnik może dokonywać w odstępach kwartalnych rozliczenia podatku VAT oraz kwartalnego naliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dzięki temu przez dłuższy czas może dysponować swoimi przychodami, bez konieczności natychmiastowego opłacania podatków do Urzędu Skarbowego i składania odpowiednich deklaracji podatkowych.

Mały podatnik ma prawo do jednorazowego zaliczania całej wartości zakupionych na potrzeby działalności gospodarczej środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wprowadzenia tychże składników do ewidencji prowadzonej w firmie. Jest to szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy mało kupują w toku wykonywanej działalności i wystawiają małą ilość faktur w ciągu miesiąca czy kwartału.

Mały podatnik ma wygodę rozliczania się w dłuższych okresach czasu, a jednocześnie ustawodawca umożliwia mu powiększenie jednorazowe kosztów uzyskania przychodu, bez konieczności dokonywania okresowo odpisów amortyzacyjnych.

Źródło: Portal prowadzeksiegowosc.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj