Ludzie Studia

Sposób reagowania ruchowego, określona pamięć i wyobraźnia, właściwe motywacje, dążenia, zainteresowania i pragnienia oraz zachowanie społeczne to wszystko to co składa się na osobowość.

Z psychologicznych badań osobowości można wywnioskować, że występują trzy kierunki zainteresowań. Jednym z nich jest geneza osobowości i mechanizm jej przekształcenia. Kolejnym kierunkiem jest zainteresowanie elementami, z jakich składa się osobowość i jej powiązaniami. Natomiast trzecim kierunkiem jest interesowanie strukturą nerwową umożliwiającą powstanie osobowości.

Istnieje przekonanie, że osobowość nie jest przypadkowym zbiorem różnych cech, dlatego też psycholodzy  nie zadowoleni z badania wszystkich elementów  osobowości poszukują takiej metody, która pozwoli im na badanie jej jako strukturalnie powiązanej całości.

Jedną z takich metod stały się badania kwestionariuszowe składające się ze skal mierzących części osobowości. Badania te dostarczają danych, które pomagają określić stopień związania różnych cech osobowości i pomagają w konstruowaniu typów osobowości.

Cechy kierunkowe osobowości odgrywają ważną rolę w jej rozwoju. Należą do nich zainteresowania czyli m.in. myśli i uwaga skierowana na jakąś rzecz lub zjawisko Najważniejsze, aby zainteresowania te były stałe.

Uważa się, że główne znaczenie dla kształtowania się  osobowości mają doświadczenia z dzieciństwa i młodości, które są źródłem potrzeb emocjonalnych, a także przyjmuje się, że w zachowaniu człowieka nie można od razu dostrzec osobowości, ponieważ kształtuje się ona w człowieku z czasem i przez całe życie.

Daniela Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj