Bezrobotny to człowiek pozbawiony pracy zarobkowej wbrew własnej woli, który w okresie bezrobocia jest najczęściej zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia.  Wśród pracowników najbardziej narażeni na bezrobocie są ludzie starsi, kobiety, młodzież, imigranci oraz mniejszości rasowe i etniczne, ponieważ podczas selekcji osób ubiegających się o pracę, pracodawcy najczęściej zwracają uwagę na wiek, płeć oraz przynależność etniczną i rasową.

Bezrobotny to człowiek pozbawiony pracy zarobkowej wbrew własnej woli, który w okresie bezrobocia jest najczęściej zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia.

Wśród pracowników najbardziej narażeni na bezrobocie są ludzie starsi, kobiety, młodzież, imigranci oraz mniejszości rasowe i etniczne, ponieważ podczas selekcji osób ubiegających się o pracę, pracodawcy najczęściej zwracają uwagę na wiek, płeć oraz przynależność etniczną i rasową.

Młodzieży w poszukiwaniu pracy przeszkadza brak wiedzy o sposobach szukania pracy, brak doświadczenia zawodowego, niskie wykształcenie oraz nie odbycie stażu pracy. Mniejszości rasowe i etniczne są uważane za ludzi posiadających niski poziom kwalifikacji i brak dyscypliny, natomiast ludziom starszym znalezienie pracy utrudnia to, że są uważani przez pracodawców  za osoby mniej wydajne.

Z kolei dla kobiet przeszkodą podczas szukania pracy jest mniejsza ilość stanowisk pracy przeznaczona dla nich, zwłaszcza w przemyśle pracodawcy nie akceptują kobiet na dobrze płatnych stanowiskach. W wielu krajach Europy i Ameryki pracodawcy i współpracownicy, którzy są mężczyznami uważają, że kobiety mają mniejsze uprawnienia  moralne do zatrudnienia od mężczyzn, ponieważ to nie one są głowami rodziny i nie muszą jej utrzymywać.

Jednak w większej ilości uprzemysłowionych krajów na świecie około jedną trzecią zatrudnionej płci pięknej są kobiety niezamężne, samotne matki stające się głową rodziny i mężatki, których partnerzy zarabiają mniej. Inną przeszkodą dla kobiet podczas ubiegania się o pracę jest ich ochrona prawna macierzyństwa i dlatego pracodawcy wolą w tym przypadku zatrudniać na stałe mężczyzn. To wszystko prowadzi do trudności kobiet w znalezieniu
stałego zatrudnienia i większego narażenia ich na bezrobocie.


Daniela Kaczmarek

Zobacz także:

„Profit”- program profilaktyki alkoholowej dla jednostki wojskowej.

„EDEN”- wspieranie postaw abstynenckich młodzieży

Psychologiczne teorie bezrobocia

,21,5413,1285570152

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj