Z zagadnieniami prawnymi mamy styczności praktycznie na każdym kroku. Codziennie zawieramy różnego rodzaju umowy, korzystamy z usług bankowym lub dokonujemy działań w obszarze działalności gospodarczej. Podjęcie niewłaściwej decyzji przez brak znajomości prawa niejednokrotnie niesie bardzo negatywne konsekwencje. W celu zapobiegania tego typu zdarzeniom coraz chętniej korzystamy z porad prawnych. Przed udaniem się do kancelarii prawnej niezbędne jest właściwe przygotowanie. O czym nie zapomnieć korzystając z porady prawnej?
Przygotowany do porady prawnej więcej korzysta!
Zapewne wielu z was zdziwi, że do rozmowy z prawnikiem należy się bardzo skrupulatnie przygotować. Warto podkreślić, że w sferze prawnej każda kwestia ma znacznie, dlatego pominięcie dokumentu lub ważnego faktu może przełożyć się na zaproponowany nam sposób rozwiązania naszego problemu. Jeśli chcemy maksymalnie skorzystać z porady prawnej musimy być dobrze do tej rozmowy przygotowani. Porady prawne mają to do siebie, że są zawsze dostosowane do potrzeb klienta. Dlatego nie bójmy się pytać prawnika jakie konkretnie dokumenty będą mu przydatne. Na wielu stronach internetowych kancelarii prawnych istnieją też poradniki określające dokładnie jakie dokumenty warto przygotować przychodząc na konkretną poradę prawną. Dla ułatwienia sprawy prezentujemy cztery kroki, które ułatwią Ci rzetelne przygotowanie do tej rozmowy:
• ułóż sobie w głowie wszystkie fakty – porady prawne zawsze opierają się na faktach przedstawianych przez klienta i dokumentacji zebranej w sprawie. Możemy być pewni, że już na początku rozmowy prawnik spyta z czym do niego przychodzimy. Dlatego poświęćmy chwilę na ułożenie sobie w głowie wszystkich istotnych faktów dotyczących naszego problemu prawnego. Dla ułatwienia sprawy możemy zrobić sobie proste notatki na kartce. Bardzo często rozmowa z prawnikiem nas stresuje, mając pod ręką notatki mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy.
• dokumenty – o tym już pisaliśmy na początku. Zabierzmy wszystkie posiadane dokumenty w sprawie. Nawet jeśli wydaje nam się, że jakieś pisma nie są istotne dla pewności lepiej je zabrać. Im więcej dokumentów, tym rzetelniejszy obraz na sprawę otrzyma prawnik do którego udajemy się po poradę.
• przemyśl cel porady prawnej – oczywistym jest, że celem porady prawnej jest rozwiązanie konkretnego problemu. Bardzo często jednak klienci mają pewne pomysły na wyjście z danej sytuacji, jednak nie mają pewności, czy będzie to dla nich korzystne ze strony prawnej. Nie bójmy się przedstawić naszych przemyśleń prawnikowi, z całą pewnością odpowie czy dane rozwiązanie będzie dla nas dobre.
• pytania mile widziane – na koniec warto wspomnieć o pytaniach. Porady prawne mają na celu rozwianie wszelkich wątpliwości, dlatego nie miejmy oporów przed zadawaniem pytań. Po raz kolejny i w tym obszarze możemy stworzyć sobie notatki. Dzięki temu nic nam nie umknie z pamięci, a odbyta porada przyniesie dla nas maksimum zadowolenia.