Dzisiejsza publikacja rzeczywistej stopy procentowej w Polsce w miesiącu czerwcu była zgodna z oczekiwaniami rynku i wyniosła poziom 11.6%. Jest to dobra informacja, ponieważ opublikowane dane świadczą o spadku poziomu bezrobocia o 0.3% względem miesiąca maja. Spadek rzeczywistej stopy procentowej uzasadniony jest z rozpoczęciem sezonu letniego, w którym to okresie wiele osób zatrudnianych jest do różnych prac sezonowych. Spadek stopy bezrobocia powinien być także odnotowany w bieżącym miesiącu oraz sierpniu, niemniej jednak po tym okresie z dużym prawdopodobieństwem, stopa bezrobocia ponownie ukształtuje się przy poziomie około 12%.

Dzisiejsza publikacja rzeczywistej stopy procentowej w Polsce w miesiącu czerwcu była zgodna z oczekiwaniami rynku i wyniosła poziom 11.6%. Jest to dobra informacja, ponieważ opublikowane dane świadczą o spadku poziomu bezrobocia o 0.3% względem miesiąca maja.

Dominik MichnikowskiSpadek rzeczywistej stopy procentowej uzasadniony jest z rozpoczęciem sezonu letniego, w którym to okresie wiele osób zatrudnianych jest do różnych prac sezonowych. Spadek stopy bezrobocia powinien być także odnotowany w bieżącym miesiącu oraz sierpniu, niemniej jednak po tym okresie z dużym prawdopodobieństwem, stopa bezrobocia ponownie ukształtuje się przy poziomie około 12%.

Dzisiejsza sesja, także jak w dniu poprzednim rozpoczęła się dla naszej waluty niekorzystnie. Złoty w momencie otwarcia rynku międzybankowego lekko tracił względem wszystkich najważniejszych walut. Dopiero o godzinie 10:00 w wyniku publikacji dobrych danych makroekonomicznych złoty zaczął się umacniać, doprowadzając, iż kurs pary walutowej EUR/PLN spadł do poziomu 4.0570 zł. Także złoty mocno umocnił się względem franka, sprawiając, iż o godzinie 10:30 kurs pary walutowej ustabilizował się na poziomie 3.0050 zł co z pewnością powinno mocno ucieszyć kredytobiorców.

Prócz danych o rzeczywistej stopie procentowej, w Polsce zostały także podane dane o sprzedaży detalicznej i to właśnie za ich sprawą, złoty się umocnił, ponieważ sprzedaż detaliczna wyniosła poziom 6.4% r/r, a rynek oczekiwał spadku do poziomu 4% r/r. W konsekwencji lepsze dane, niż przewidywania rynku doprowadziły do umocnienia złotego, tuż po publikacji danych. Z kolei w Wielkiej Brytanii zostały podane wstępne dane o PKB za II kwartał, które okazały się lepsze niż prognozowano.

W Niemczech została opublikowana wartość indeksu Ifo, która wyniosła poziom 106.2 punktów i odnotowała wzrost z poziomu 101.8 z miesiąca poprzedniego. Podczas poniedziałkowej sesji dowiemy się między innymi ile zostało sprzedanych nowych domów w miesiącu czerwcu w USA.


Dominik Michnikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj