pożyczka

Transport ponadgabarytowy to przedsięwzięcie skomplikowane i kosztowne. Wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu oraz profesjonalnej, doświadczonej załogi, dzięki której powierzony sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu, biorąc szczególnie pod uwagę jego podzespoły, wartość oraz samą budowę konstrukcji.   

Od czego zależą ceny nienormatywnego transportu?
Głównym kryterium, decydującym o kosztach, jest przede wszystkim cena za kilometr. Im więcej kilometrów, im dłuższa trasa do przebycia, tym wyższe nakłady finansowe. Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na koszt transportu ciężkiego sprzętu, jest także jego waga i gabaryty maszyny. Transport maszyn obejmuje bowiem zarówno transport kombajnów, traktorów, jak i maszyn budowlanych czy maszyn drogowych, typu ładowarki, spychacze, równiarki, walce, układarki asfaltu, koparki lub maszyn przemysłowych, takich jak prasy hydrauliczne, centrale klimatyzacyjne, obrabiarki, urządzenia chłodnicze, frezarki, piły, obrabiarki CNC, okleiniarki itp.
 Czy istnieje możliwość ustalenia stałych cen dotyczących transportu maszyn?
W zasadzie można by pokusić się o wyznaczenie obowiązującej ceny za przejechany kilometr, jednak z uwagi na specyfikę transportu, odpowiedź na postawione pytanie brzmi – nie. Nie sposób podać cen, których firma transportowa będzie ściśle przestrzegać, ponieważ każda maszyna wymaga odrębnych zabiegów logistycznych, stąd umowy z potencjalnymi klientami są podpisywane indywidualnie i tylko w odniesieniu do konkretnej usługi i powierzonego zlecenia. Czasami przewoźnicy zamiast stawki kilometrowej, rozliczają się na podstawie stawki godzinowej, w którą wliczone są wszystkie koszty związane z wynajmem auta, naczep paliwa, załogi i jej pracy oraz marży przewoźnika. Warto rozważyć każdą z kwestii i sprawdzić która opcja, w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej z ekonomicznego i logistycznego punktu widzenia.
 W kraju i poza jego granicami
Nienormatywny transport ponadgabarytowych maszyn jest prowadzony zarówno w kraju, jak i poza jego granicami i wcale nie musi ograniczać się jedynie do państw Unii Europejskiej, ale może odbywać się także na trasach między kontynentalnych. Przytoczone przykłady cen stanowią wypadkową danych statystycznych i zostaną podane w celu ich przybliżenia. Za transport maszyny stolarskiej z Ostrowa Wielkopolskiego do Łomży (415,60 km) klient zapłaci około 350 złotych. Z kolei przewiezienie maszyny o standardowych gabarytach z Anglii do Mysłowic (2030,90 km) kosztować może tysiąc złotych, stąd też jednoznaczne określenie ceny każdej usługi jest możliwie tylko w drodze indywidualnej kalkulacji i nie warto przywiązywać zbytniej wagi do cen orientacyjnych.
Jeśli chcemy poznać konkretną wartość usługi, zapytajmy u kilku przewoźników o wycenę w momencie, kiedy będziemy chcieli przetransportować niezbędną maszynę, nie zapominając również, aby sprawdzić na tyle ile będzie to możliwe, opinie o każdym z przewoźników.
Tekst został opracowany:
przez firmę PTU Przeprowadzki specjalizującą się w przeprowadzkach, transporcie i przewozie mienia na terenie Krakowa i Małopolski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj