Technologie zajmujące się odnawialnymi źródłami energii wciąż się rozwijają. Projekty inwestycyjne związane z nimi są nadal bardzo kosztowne. Bardzo często bez odpowiedniego wsparcia finansowego nie mają możliwości realizacji. Jeszcze do niedawna banki wspierały działania związane z inwestycjami wielkoprzemysłowymi, podpartymi gwarancjami rządowymi. Dziś zauważamy zmiany w tym podejściu. Banki zaczynają się otwierać na finansowanie mniejszych inwestycji wykorzystujących
Technologie zajmujące się odnawialnymi źródłami energii wciąż się rozwijają. Projekty inwestycyjne związane z nimi są nadal bardzo kosztowne. Bardzo często bez odpowiedniego wsparcia finansowego nie mają możliwości realizacji. Jeszcze do niedawna banki wspierały działania związane z inwestycjami wielkoprzemysłowymi, podpartymi gwarancjami rządowymi.
Dziś zauważamy zmiany w tym podejściu. Banki zaczynają się otwierać na finansowanie mniejszych inwestycji wykorzystujących OZE. Instytucje finansowe wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, głównie ze względu na możliwość zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Aby ułatwić większej ilości inwestorów dostęp do technologii OZE, powstało szereg instytucji wspierających tego typu projekty. Jakie propozycje dają banki?
Jedną z propozycji jest kredyt inwestycyjny przeznaczony na finansowanie budowy elektrowni wiatrowych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i/lub energii cieplnej z biomasy lub biogazu. To na co warto zwrócić uwagę, to jego dostępność dla osób fizycznych oraz osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania paliw lub energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Jeżeli chodzi o podstawowe parametry takiego kredytu, to ze względu na specyfikę produktu są one ustalane indywidualnie pod każdego kredytobiorcę, w zależności od oceny ryzyka kredytowego, przedstawionych zabezpieczeń i wielkości kredytu. Z tytułu udzielonego kredytu pobierane są odsetki według zmiennej stopy procentowej. Odsetki naliczane są w okresach miesięcznych, natomiast mogą być pobierane w innych terminach, stosownie do umowy. Kredyt dostępny jest w trzech walutach: złoty, dolar amerykański oraz euro. Minimalna kwota kredytu wynosi 1 mln zł lub jej równowartość w walucie zagranicznej.
Oprocentowanie kredytu na działalność inwestycyjną jest zmienne i ustalane w oparciu o stopę referencyjną 1M