Budowa domu pasywnego – ile to kosztuje?

Nowoczesne budownictwo to branża, która rozwija się w wielu kierunkach. Jednym z nich jest energooszczędność nowych budynków. Jest to cecha pożądana zarówno ze względu na niższe koszty ogrzewania, czyli ze względów ekonomicznych, jak i ze względów ekologicznych – mniejsze zużycie energii, to mniejsze zużycie opału i mniej emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji. W budownictwie energooszczędnym coraz szerszym zainteresowaniem cieszą się budynki pasywne. Z czym się to wiąże i ile rzeczywiście kosztuje?

 

Czym jest dom pasywny?
Dom pasywny, jest ogrzewany przez energię słoneczną. Nie wykorzystuje się tu jednak żadnych specjalnych instalacji, takich, jak kolektory słoneczne. Ponadto w domu pasywnym ważne jest jeszcze wykorzystanie takich źródeł ciepła, jak te pochodzące ze znajdujących się w domu urządzeń, czy też pochodzącego od ludzi. Oczywiście nie można również pominąć kwestii ograniczania strat ciepła, dlatego też budynki pasywne muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Wymaga to zastosowania nie tylko materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, ale również odpowiedniej konstrukcji, uwzględniającej odpowiednią grubość ścian, a nawet kształtów niektórych elementów konstrukcyjnych. Przykłady projektów domów pasywnych oferuje na przykład firma EcoReadyHouse, która posiada dość szeroką ich ofertę.
Koszty budowy domu pasywnego i dodatkowe środki
Budowa solidnego domu pasywnego musi swoje kosztować. Aby dowiedzieć się, jakie są rynkowe ceny takiego domu, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać dom pasywny cena. Znajdziemy tam liczne przykłady projektów oraz kontakt do producentów. Trudno ustalić jednoznaczną cenę budowy domu pasywnego, gdyż będzie to zależeć w duże mierze od indywidualnego projektu, technologii i zastosowanych materiałów. Koszt budowy domu pasywnego, to zwykle kilkaset tysięcy złotych. Warto też wspomnieć, że istnieje możliwość zdobycia dotacji na budowę takiego domu z NFOŚiGW, a także możliwość uzyskania preferencyjnych kredytów w niektórych bankach. Warto zorientować się, czy firma zajmująca się wykonawstwem projektów i budową takich domów, nie współpracuje czasem z takimi instytucjami, dzięki temu będzie można szybciej i łatwiej załatwić formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj