człowiek-w-białym-stroju-dezynfekujący-stół
W przemyśle spożywczym bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiednich warunków higienicznych. Zakłady realizujące procesy przetwórstwa żywności muszą być utrzymywane w stałej czystości, a także poddawane regularnym dezynfekcjom. Jedynie zastosowanie właściwych metod i środków daje gwarancję usunięcia mikroorganizmów, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór rozwiązań czyszczących o ekologicznym pochodzeniu, dopasowanych zarazem do obecnych przepisów i standardów w branży spożywczej.

Wytyczne dla przemysłu spożywczego

Polskie przepisy jasno zobowiązują polskie przedsiębiorstwa z segmentu spożywczego do wdrożenia odpowiednich regulacji i procedur wewnętrznych w poszczególnych zakładach. Zasady takie wpisują się w schemat systemu HACCP. Warunkiem utrzymania bezpieczeństwa produkcji i obróbki żywności jest ścisłe przestrzegania wymagań higienicznych w każdym procesie. W branży spożywczej źródła powstawania zanieczyszczeń mogą być bardzo zróżnicowane, z uwagi na duże zużycie ziaren, mąki, tłuszczy, przypraw czy glazur. Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja na groźne alergeny. Wszystkie zanieczyszczenia wymagają dokładnego usunięcia, do czego wykorzystuje się właściwie dobrane techniki i środki. W czystości muszą być utrzymywane nie tylko przestrzenie hal, magazynów i zakładów, ale też wszystkie maszyny utrzymujące ciągłość procesów.

Wykorzystanie odpowiednich rozwiązań

Ekologiczna dezynfekcja przyczynia się do utrzymywania bezpieczeństwa żywności, która jest przechowywana, produkowana lub przetwarzana w zakładach spożywczych. Preparaty wykorzystywane w tym celu mogą posiadać różne substancje czynne, pozwalające na zmniejszenie powierzchniowego napięcia oraz wyeliminowanie zjawiska pienienia się związków czyszczących. Do ekologicznych środków o działaniu dezynfekcyjnym zalicza się chociażby kwas nadoctowy, podchloryn sodu, dwutlenek chloru czy perhydrol. Preparaty te gwarantują efektywną ochronę przed grzybami, wirusami, pasożytami, bakteriami czy innymi czynnikami chorobotwórczymi, a zarazem nie wywierają negatywnego wpływu na bezpieczeństwo i jakość produktów.

osoba-ubrana-na-biało-sprzątająca-w-zakładzie-pracy

Zgodność z procedurami

Dezynfekcja i czyszczenie hal, zakładów czy magazynów w branży spożywczej to procesy, które zawsze muszą być wdrażane zgodnie z obowiązującymi procedurami. Nie bez znaczenia pozostają też specjalne kontrole mycia, pozwalające na wykonanie testów mikrobiologicznych pod kątem skuteczności. Większość obiektów nie posiada jednak na wyposażeniu niezbędnego sprzętu, a ich pracownicy nie dysponują wymaganymi umiejętnościami i kompetencjami. Z tego względu warto skorzystać ze wsparcia specjalistów zewnętrznych. Czyszczenie, dezynfekowanie i sprzątanie magazynów na potrzeby branży spożywczej realizuje TETON clean. Firma ta posiada do dyspozycji specjalistyczny sprzęt i narzędzia, dzięki którym pracownicy mogą efektywnie wyeliminować wszystkie czynniki chorobotwórcze. Obsługa specjalistów przyczynia się do oszczędności czasu, dzięki czemu redukuje ryzyko kosztownych przestojów produkcyjnych. Zachowanie czystości w obiektach przyczynia się też na lepszą jakość produktów końcowych.

Skuteczna i bezpieczna dezynfekcja

Dezynfekcja w zakładach spożywczych ma kluczowy wpływ na mikrobiologiczne bezpieczeństwo produktów, które są dostarczane konsumentom końcowych. Z tego względu konieczne jest jej bardzo dokładne i staranne przeprowadzenie. Zakłady spożywcze różnią się pod kątem realizowanych procesów czy obecnego wyposażenia, a także rodzaju przetwarzanych lub przechowywanych produktów. Kompleksowe sprzątanie hal przemysłowych, magazynów i innych zakładów musi być wdrażane w sposób profesjonalny. Wynika to chociażby z konieczności wcześniejszego demontażu poszczególnych maszyn i urządzeń. W początkowej fazie zwykle następuje usuwanie zabrudzeń organicznych, co wymaga użycia wody oraz odpowiednio ekologicznych środków czyszczących. W myciu wykorzystuje się preparaty skutecznie eliminujące drobnoustroje powierzchniowe. Po zastosowaniu są one poddawane spłukaniu, dzięki czemu żywność nie ulega skażeniu. Na koniec powierzchnia może być osuszona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj