luno

Kryptowaluta to środek płatniczy istniejący w formie cyfrowej, uznawany przez większość krajów za jednostkę walutową. Posiadacz takiej kryptowaluty przechowuje ją na swoim komputerze lub w smartfonowej aplikacji czyli w tzw. portfelu i ma do niego dostęp tylko on. W przypadku, kiedy chce dokonać transakcji bezpośrednio pomiędzy nim, a kontrahentem wykonuje to elektronicznie. Każda jednostka kryptowaluty posiada unikalny kod, który zawiera informacje zapobiegające jej kopiowaniu lub ponownemu wydatkowaniu. Najpopularniejszymi kryptowalutami są Bitcoin oraz Ethereum. Czym się różnią?

Ethereum to platforma opierająca się na technologii blockchain. Blockchain to specjalny rodzaj zdecentralizowanej bazy danych przechowującej informacje, które chronione są przed nieuprawnioną ingerencją z zewnątrz. Jedną z głównych jej funkcji jest możliwość zapamiętywania i zapisywania kontraktów w ten sposób, że niemożliwe jest ich sfałszowanie. Natomiast Bitcoin to typowa kryptowaluta, która może być wykorzystywana do płatności lub jako aktywo inwestycyjne.

Inną różnicą jest szybkość oraz podaż. Płatności przy użyciu Ethereum są szybsze i zajmują około 12 sekund. W przypadku Bitcoina trwa to nawet 10 minut. Dynamiczny czas finalizacji transakcji wpływa w sposób istotny na płynność ETH oraz zmienności jego kursu. Podaż Ethereum jest o wiele większa, niż Bitcoina. Możliwe jest wykopanie maksymalnie 21 milionów BTC. Wartość ta określona została już podczas projektowania przez twórcę waluty. Wydobycie BTC ma zakończyć się prawdopodobnie w 2140 roku. ETH nie posiada górnego limitu podaży i jest ona regulowana przez twórców kryptowaluty.

Kolejna różnica pomiędzy tymi kryptowalutami dotyczy własności. Wszystkie istniejące Bitcoiny zostały wykorzystane przez osoby, które jako pierwsze zaczęły z nich korzystać. Natomiast prowadzenie ETH zostało sfinansowane w ramach crowdfundingu, co oznacza że właścicielami większości jednostek tej waluty są osoby, które ją kupiły.

Podobnie jak Bitcoin, Ethereum działa w oparciu o zdecentralizowaną sieć płatniczą, której głównym celem jest ominięcie instytucji pośredniczących w zawieraniu transakcji internetowych, np. banków.

Wydaje się, że ETH ma więcej cech środka płatniczego. Natomiast Bitcoin z uwagi na swoje cechy prawdopodobnie stanie się czymś w rodzaju wirtualnego złota czyli aktywa mającego zachowywać wartość kapitału w czasie.