Depresja może dotknąć każdego: zarówno mnie, jak i Ciebie. Wbrew powszechnemu uważaniu to nie jest zjawisko, które pojawia się tylko i wyłącznie w okresie jesienno – zimowym. Depresja bardzo często nasila się również na samym początku wiosny i ogólnie dotyczy aż 18 procent ludzkiej populacji. Z depresją trzeba walczyć, nie można się jej poddać. Jest to najczęściej występujący rodzaj zaburzenia psychicznego, który nieleczony i niekontrolowany może być przyczyną śmierci chorego.
„To mnie nie dotyczy”
Jak już wcześniej wspomniałam, zachorować może dosłownie każdy, bez względu na wiek, płeć oraz status. Otóż okazuje się, że najmłodszy zdiagnozowany pacjent miał zaledwie 2 lata! Jeżeli zatem podejrzewasz, że być może i Ty cierpisz na depresję, sprawdź najpierw jakie są jej najczęściej występujące objawy oraz rodzaje tej choroby.
Depresja a depresja
Wyróżnia się kilka rodzajów depresji. Pierwszy z nich to depresja duża, która jest stanem ciągłego przygnębienia. Osoba nią dotknięta nie czerpie z życia żadnych przyjemności, chodzi ponura, nic ją nie interesuje, nie ma apetytu, dręczą ją niepokojące myśli, na przykład samobójcze. Drugi rodzaj to depresja przewlekła, która w przypadku dzieci trwa przynajmniej rok czasu, natomiast u osób dorosłych minimum dwa lata. Jej objawy są niemal identyczne jak w przypadku depresji dużej, z tą różnicą jednak, że nie aż tak bardzo nasilone.
Kolejny rodzaj depresji to depresja dwubiegunowa, charakteryzująca się występowaniem depresji dużej, a także okresowymi stanami maniakalnymi. W tym przypadku osoba chora może mieć zarówno problemy ze snem, jest niezwykle drażliwa, nadmiernie wylewna oraz pobudzona, Taki stan umysłu trwa z przerwami zazwyczaj tydzień czasu. Cyklofrenia jest ostatnią znaną odmianą depresji. Jej objawy do złudzenia przypominają depresję dwubiegunową, jednakże jej okres występowania jest znacznie dłuższy, a objawy mniej nasilone.
Jak z nią walczyć?
Jeżeli po przeczytaniu wszystkich wyżej wymienionych przeze mnie objawów, podejrzewasz u siebie podobne problemy – nie wahaj się ani chwili, tylko od razu skontaktuj się z odpowiednim specjalistą. Musisz walczyć, musisz być silna, a najbliższe otoczenie powinno Cię wspierać. Mam dla Ciebie również kilka cennych rad na przyszłość. Przydadzą Ci się w chwili, kiedy lekarz rzeczywiście zdiagnozuje u Ciebie stany depresyjne. Oto w jaki sposób możesz walczyć z tą podstępną chorobą:
- Podstawową metodą do walki z depresją jest psychoterapia i leczenie farmakologiczne, na które z pewnością skieruje Cię lekarz psychiatra.
- Powinnaś świadomie zwalczać pesymistyczne myśli, które w Twoim przypadku mogą mieć nad Tobą przewagę.
- Nie krytykuj własnej osoby i nie oceniaj swoich zachowań. Nie skupiaj się na własnych słabościach, postaraj się, aby wyróżniło Cię coś, w czym jesteś dobra.
- Zacznij doceniać własne zalety i zdolności.
- Świadomie unikaj sytuacji, które mogą wywołać u Ciebie niepotrzebny stres i niepokój.
- Zacznij doceniać swoje zalety.
- Umacniaj swoją nadzieję. Tylko wiara w to, że będzie lepiej pomoże Ci przezwyciężyć pesymistyczne myśli oraz pozwoli cieszyć się życiem na nowo.
Artykuł powstał dzięki portalowi TwojaIntymność