uszkodzony-samochod-stluczka-wypadek
Wielu z nas obecnie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez czterech kółek. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2021 roku to Polska była krajem, w którym odnotowano największą liczbę zarejestrowanych pojazdów, które były starsze niż 20 lat. Samochody bowiem od dawna zapewniają komfort i wygodę podróżowania. Niestety każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kolizji drogowych lub wypadków, nie zawsze z naszej winy. W tym przypadku możliwe jest uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy.

Czy ubezpieczenie OC jest wymagane ?

Zgodnie z polskim prawem, a dokładnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych OC Komunikacyjne wlicza się do ubezpieczeń obowiązkowych, a tym samym obligatoryjnych dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego uczestniczącego w ruchu drogowym.

Szkoda z OC komunikacyjnego

Osoby poszkodowane w wyniku działania innego kierowcy mogą liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Z ubezpieczenia OC sprawcy mogą zostać zaspokojone roszczenia związane ze szkodami rzeczowymi (uszkodzenie samochodu) jak i osobowymi (uszczerbek na zdrowiu psychicznym lub fizycznym). W przypadku kolizji drogowej poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody od momentu jej powstania, a wypadku 20 lat. Aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy można skorzystać z dwóch możliwości. Jedną z nich jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy, a drugą zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który wypłaci nam odszkodowanie, a następnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy.

Ustalenia sprawcy i poszkodowanego oraz oświadczenie

Ważne jest, aby w momencie stwierdzenia, że nastąpiła szkoda z OC sprawcy, ustalić odpowiedzialność drugiego kierowcy i spisać oświadczenie sprawcy szkody, w którym zostaną ujęte wszystkie okoliczności zdarzenia, dane pojazdu, dane osoby, która je spowodowała oraz przyznanie się do winy wraz z podpisem i aktualna data. W sytuacji w której następuje problem z uzyskaniem takiego oświadczenia, najlepiej wezwać policję, która określi odpowiedzialność stron. Dodatkowo sporządzi notatkę służbową ze zdarzenia, która następnie posłuży nam do uzyskania odszkodowania z tytułu OC sprawcy.
Wypadek ze skutkiem śmiertelnym

Jeśli osoba poszkodowana w wypadku umrze, odszkodowanie z polisy OC sprawcy przysługuje jej najbliższym. Warto o tym pamiętać i starać się o jego uzyskanie, ponieważ odszkodowanie może np. pokryć koszty pogrzebu.

Brak OC

W przypadku gdy nie znamy sprawcy, gdy sprawca nie posiada OC komunikacyjnego lub gdy jest ono niemożliwe do zweryfikowania (np. sprawca nie posiada certyfikatu polisy przy sobie) należy powiadomić policję. Służby ustalą czy dana osoba posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie komunikacyjne, a następnie sporządzi notatkę ze zdarzenia. W przypadku nie posiadania polisy OC przez sprawcę lub też gdy nie ma możliwości ustalenia sprawcy należy zgłosić się do ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego w celu likwidacji szkody.

Dodatkowo jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z rozwiązania naszej szkody np. z powodu zaniżonej kwoty lub utrudnień w procesie egzekwowania odszkodowania od danej instytucji warto skonsultować się z odpowiednią kancelarią prawną. Jedną z profesjonalnych kancelarii zajmujących się udzieleniem skutecznej pomocy przy odszkodowaniach OC sprawcy, UFG i nie tylko jest Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy https://kancelariajk.opole.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj