Jak kupić spółkę

Żeby prowadzić działalność gospodarczą należy wejść w posiadanie spółki (domyślnie spółki z o.o.). Można ją założyć od podstaw lub kupić. Co jest korzystniejsze, zależy od indywidualnych potrzeb. Cena zakupu spółki może być równa kosztom opłat samodzielnego założenia przedsiębiorstwa. Główna różnica między zakupem gotowej spółki a rejestracją spółki od podstaw to czas, jaki jest potrzebny do wykonania tego skomplikowanego zadania. Zakładając nową spółkę musimy przebrnąć przez rejestrację w odpowiednich urzędach (NIP, REGON, VAT, ZUS, KRS). Formalności związane z rejestracją trwają zazwyczaj 4 – 8 tygodni.

Czy warto kupić gotową spółkę?

Jeśli zależy na czasie na pewno tak. Renomowana kancelaria adwokacka specjalizująca się w obrocie spółkami jest w stanie przeprowadzić taką transakcję w 1-2 dni, a w skrajnych przypadkach w kilka godzin. Przedsiębiorca zyskuje 4 do 8 tygodni na formalnościach, a pierwszą fakturę może wystawić od razu po podpisaniu umowy notarialnej. Omijamy formalności urzędowe związane z rejestracją.

Po zakupie gotowej spółki należy dokonać koniecznych zmian w KRS. Trwa to do 4 tygodni, ale po podpisaniu umowy zakupu i protokołu z nadzwyczajnego zebrania wspólników, nowy zarząd może reprezentować spółkę w okresie oczekiwania na wpis. Aby uniknąć pułapek związanych z rejestracją warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej.

Jaką spółkę kupić?

Warto kupić spółkę z pewnego źródła ze zweryfikowaną historią. Tak zwane spółki czyste mają prowadzoną dokumentacje księgową, ale nie prowadziły dotychczas żadnej działalności operacyjnej, zatem nie posiadają żadnych zobowiązań do spłacenia. Dla pewności należy jednak sprawdzić stan zadłużenia podmiotu i w KRS pozyskać pełną historię własnościową spółki. Zakup starszej spółki może zwiększyć szanse na kredyt, leasing, udział w przetargu itd.. Starsze spółki budzą większe zaufanie w oczach potencjalnych klientów. Można znaleźć spółki posiadające trudne do zdobycia licencje. Nabycie gotowej spółki z historią prowadzoną w urzędach i ze stażem w pewnych przypadkach jest najlepszym wyborem.

Kancelaria z warszawy specjalizująca się w pomocy przy zakupie spółek:

Jak kupić spółkę?

Jakie dokumenty umożliwiają przejęcie spółki?

Całość formalności związanych z zakupem należy powierzyć zaufanej kancelarii prawnej, która zadba o bezbłędne przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Nie musimy załatwiać żadnych dokumentów rejestrowych, bo spółka jest już zarejestrowana. U notariusza podpisujemy umowę zakupu udziałów spółki i uchwałę o zmianie zarządu. Przygotować należy dokumenty zawierające: miejsce siedziby i nazwę spółki, dane wspólników i członków zarządu, udziały procentowe oraz kody PKD. Dla bezpieczeństwa można dopilnować aktualności zaświadczenia o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego, ZUS i gwarancji braku zadłużenia spółki. Dla pełnej gwarancji i sprawdzenia udziałów w gotowej spółce należy pobrać pełny odpis spółki z KRS. Zakup spółki to spory wydatek finansowy i niepozbawiona pułapek operacja prawna. Zakupu należy dokonać z pewnego źródła przy zachowaniu należytej staranności. Bezwzględnie musimy skorzystać z pomocy zaufanej kancelarii prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj