Zobowiązanie finansowe wobec drugiej osoby lub instytucji bywa bardzo kłopotliwe. Sprawia, że większość zarobków należy oddać na rzecz pokrycia zaległości. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dług wynika z przyczyn niezależnych od dłużnika, takich jak manipulacja, oszustwo lub zobowiązania rodzinne. Warto wtedy wykorzystać możliwość umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Umorzenie egzekucyjne
Umorzenie egzekucyjne to zatrzymanie procesu egzekucji komorniczej i uchylenie czynności prowadzonych przez komornika. Powodem wstrzymania procesu jest brak możliwości zajęcia dochodów lub dobór materialnych. Odroczenie może dotyczyć całości lub części zobowiązania finansowego. Nie może jednak naruszać praw innych osób, ani też być wszczynane kilkakrotnie. Pomimo zgody na umorzenie, wierzyciel ma prawo do ponownego wszczęcia procesu egzekucyjnego.
Powody umorzenia
Zdarza się, że komornik godzi się na zatrzymanie procesu egzekucyjnego, jednak jest to złożony proces. Jak tłumaczy pracownik Kancelarii Komorniczej w Tarnowie: egzekucja może być odroczona, jeśli w ciągu roku wierzyciel nie złożył wniosku o przystąpienie do opisu i oszacowania wartości nieruchomości dłużnika, lub jeśli wierzyciel złożył wniosek potwierdzający uregulowanie należności. Innym powodem jest sytuacja, w której tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności, a egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem. Umorzenie może nastąpić, gdy prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego.
Proces postępowania umorzenia
Proces umorzenia postępowania egzekucyjnego jest uregulowany w art. 825 Kodeksu postępowania egzekucyjnego. Decyzja o umorzeniu może być podjęta w sytuacji, gdy dłużnik jest głównym dysponentem postępowania egzekucyjnego. W przypadku, gdy zobowiązanie jest rozłożone na kilka osób, wtedy wymagana jest obopólna zgoda. Sytuację została przewidziana w pkt. 1 art. 825 k.p.c., który mówi, iż „w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji”. Innym powodem może być ustanowione przez sąd pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, bądź uchylenie wyroku wykonawczego. Decyzją sądu można wstrzymać jedynie komornik. Ma on do tego prawo, gdy sąd drugiej instancji uchyli klauzulę wykonalności.
Zobowiązania finansowe mogą być powodem nieodpowiedzialności bądź niezaradności życiowej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wynikają z przyczyn niezależnych od dłużnika. Ma on wtedy prawo do wszczęcia procesu umorzenia egzekucji komorniczej. Udowadniając brak winy, ma zatrzymać proces egzekucyjny. Jednak decyzja o umorzeniu nie jest ostateczna. Dokładnych informacji o toku postępowaniu może udzielić komornik sądowy.