Rozwód nie jest jedyną opcją, kiedy relacje i uczucia w związku małżeńskim są skrajnie wyczerpane. O wiele mniej złożonym procesem jest separacja, która polega na sądowym rozłączeniu życia małżeńskiego, jednak bez faktycznego zakończenia małżeństwa.
Skutkami separacji jest rozdzielność majątkowa lub na życzenie partnerów także podział majątku. Podczas separacji małżonkowie mają wyłączone prawo do dziedziczenia, jednak wciąż pozostaje obowiązek wzajemnej pomocy, jeżeli wymagałaby tego sytuacja. Sąd uznaje, że oboje rodziców powinno mieć swój wkład w utrzymanie potomstwa, dlatego alimenty przyznawane są tak samo, jak podczas procesu rozwodowego.
Kiedy zdecydować się na separację?
Separacja może być tymczasowa, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy partnerzy nie są przekonani do całkowitego zerwania więzi, bądź nie są gotowi emocjonalnie do podjęcia tak poważnego kroku. Małżonkowie często też traktują separację jako etap przed rozwodowy. Podejmując decyzję o separacji należy mieć na uwadze fakt, że nie zostanie nam wtedy przyznane prawo do zawarcia nowego związku małżeńskiego. Separację wybierają partnerzy, którzy chcą całkowitego, lecz nietrwałego rozkładu pożycia, czyli głównie w przypadku nasilającego się kryzysu emocjonalnego.
W takich sytuacjach przydatna może okazać się pomoc prawna.
Pozew o separację
Formalności związane z wystąpieniem o separację są mniej zawiłe i skomplikowane, niż podczas rozwodu. W pierwszej kolejności należy uzupełnić i wnieść pozew, którego wzór można znaleźć na stronie internetowej Sądu Okręgowego. Należy w nim jedynie potwierdzić gotowość na rozdzielenie małżeństwa, podać datę jego zawarcia i wpisać ustalone warunki. Do dokumentów należy załączyć pełnomocnictwo.
Postępowanie sądowe krok po kroku
Jeżeli w małżeństwie nie ma małoletnich dzieci sprawa przebiega w trybie nieprocesowym i Sąd Okręgowy może zatwierdzić wniosek bez większych komplikacji. W przypadku, gdy małżonkowie są zgodni co do decyzji, koszt będzie wynosił jedynie 100 zł, a postanowienie zostaje wydane zazwyczaj już po pierwszej rozprawie.
Natomiast, gdy małżonkowie nie są w stanie podjąć wspólnej decyzji, to jeden z partnerów może udać się do Sądu, by złożyć pozew przeciwko drugiemu, a koszt tego działania będzie wynosił już 600 zł. Sprawę komplikuje także decyzja przydziału opieki nad dziećmi, regulacja kosztów alimentów, ustalenie władzy rodzicielskiej oraz ewentualne zasady ograniczające kontakt z potomstwem. Sąd musi też ustalić podział majątkowy, przyznanie mieszkania lub ewentualną eksmisję jednego z partnerów. Taki proces zazwyczaj jest bardziej złożony i wymaga kilku wizyt w Sądzie i co najmniej 3-4 rozpraw.