Rękojmia za wady w nowym mieszkaniu – najważniejsze terminy

Zakup nowego mieszkania od dewelopera ma wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość skorzystania z rękojmi za wady. Gdy pojawią się ukryte wady, które często widoczne są dopiero po jakimś czasie, kupujący może skorzystać z przysługujących mu praw, a deweloper ma obowiązek wykonać naprawę lub w inny sposób zrekompensować stratę.

 

Aktualnie kwestie rękojmi za wady regulowane są przez nowe przepisy prawa, które weszły w życie 25 grudnia 2014 roku. Wprowadziły one przede wszystkim dłuższy termin ochrony kupujących będących osobami fizycznymi, które nabywają mieszkanie na własny użytek – w tym przypadku termin ten wynosi 5 lat od daty wydania mieszkania. W tym okresie klient dewelopera ma prawo do skorzystania z rękojmi.
Warto również pamiętać o tym, że przepisy dotyczące rękojmi dotyczą wad części wspólnych budynku, na przykład tych, które będą widoczne na klatce schodowej. W tym przypadku również mieszkańcy mają 5 lat na poinformowanie dewelopera o tym, że wystąpiły wady części wspólnych budynku – termin liczony jest natomiast od momentu podpisania umowy, która przenosi własność nieruchomości.
Nie można przy tym zapominać o odpowiednim terminie zgłoszenia wady, ponieważ roszczenie o jej usunięcie czy też innego rodzaju rekompensatę przedawnia się po upływie 1 roku od dnia stwierdzenia wady.
Zmienione przepisy rękojmi obowiązują rynek pierwotny w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu i w całej Polsce, ale dotyczą tylko tych nieruchomości, które zostały zakupione po dniu wejścia w życie wspomnianych przepisów, to znaczy po 25 grudnia 2014 roku.
Jeżeli chce się skorzystać z przysługującego prawa do rękojmi, w takim przypadku można zrobić to listownie – należy przygotować odpowiedni dokument i nadać go listem poleconym na adres dewelopera, najlepiej z potwierdzeniem odbioru. Niestety, nie zawsze deweloper jest skłonny do przeprowadzania naprawy czy też do innych czynności wskazanych przez klienta, dlatego też wtedy nierzadko trzeba będzie wstąpić również na drogę prawną – warto skonsultować się z adwokatem posiadającym doświadczenie w tej właśnie dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj