Broń

Posiadanie i przechowywanie broni w domu uregulowane jest w naszym kraju prawnie. Wiążą się z tym konkretne obowiązki, z którymi należy się zapoznać zanim zaczniemy starać się o pozwolenie.

Kto może starać się o pozwolenie na broń?

Warunki określa ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku. Wniosek przewiduje następujące punkty:

  • ukończone 21 lat;
  • stały meldunek w Polsce;
  • posiadanie pełnych zdolności do czynności prawnych;
  • orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające zdolności fizyczne i psychologiczne;
  • brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu;
  • opinia Komendanta Komisariatu Policji, odpowiedniego do miejsca zamieszkania;

Zabezpieczenie broni w domu

Uzyskanie pozwolenia i zakup broni zobowiązuje jej posiadacza do zapewnienia bezpieczeństwa. Broń nie może dostać się w niepowołane ręce. Wynika to nie tylko z oczywistych obaw, ale również z odpowiedniego przepisu prawnego. Należy surowo przestrzegać powyższej zasady, gdyż policja ma prawo w każdej chwili skontrolować sposób przechowywania broni. Jeśli jest to broń kolekcjonerska, przechowuje się ją w specjalnych gablotach, które muszą być stabilne, przytwierdzone do podłoża, odpowiednio oszklone wzmocnioną szybą oraz zamknięte.

Sejfy i szafy na broń

Aby zapewnić bezpieczeństwo broń powinna być przechowywana w miejscy odpornym na włamanie. Najlepiej nadaje się do tego sejf. Musi on posiadać odpowiedni certyfikat, potwierdzający jakość zabezpieczeń. Ponadto broń znajdująca się w sejfie nie może być naładowana, a magazynek musi być odłączony. Naboje powinny być przechowywane osobno, by uniemożliwić uderzenie w spłonkę naboju. Klasa sejfu określa sposób zabezpieczeń. Minimum wymagane obecnie przez przepisy to S1. Jest to konstrukcja bardzo prosta, ale równie skuteczna co sejfy wyższej klasy. Jeśli zależy nam na lepszej ochronie antywłamaniowej warto zaopatrzyć się szafę lub sejf o wyższej klasie, np. S2. Samo posiadanie sejfu to jedno. Zamknięcie i przechowywanie do niego klucza to drugie. Jeśli jest to kluczyk tradycyjny, nie może być on dostępny dla innych domowników. Najlepszym sposobem jest po prostu zatajenie miejsca jego przechowywania. Jeśli sejf zamyka się i otwiera za pomocą kodu elektronicznego, kod taki może znać tylko osoba uprawniona. Sejf może być zamontowany w meblach, we wnękach meblowych lub wolnostojący.

Czy sejfy są bezpieczne?

Konstrukcja sejfów wykonana jest z niezwykle odpornej blachy, a zawiasy znajdują się wewnątrz. Mechanizm ryglowy posiada osłonę, a drzwi są tak zabezpieczone, że nie sposób jest wepchnąć je do środka. Dzięki temu wszelkie próby włamania kończą się niepowodzeniem.

Bezpieczne użytkowanie i przechowywanie broni palnej to obowiązek każdego posiadacza narzędzia, które może stać się niebezpieczne, jeśli dostanie się w ręce osoby nieodpowiedniej. Nie warto w tym przypadku ryzykować, gdyż nieodpowiedzialne działania mogą zakończyć się tragedią. Ponadto nieprzestrzeganie przepisów może przynieść przykre konsekwencje i w efekcie pozbawić osobę pozwolenia na jej posiadanie.

Współautorem publikacji jest sklep internetowy oferujący sejfy na broń www.sejfexpert.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj