Decyzję o przyjęciu roli oskarżyciela posiłkowego musimy podjąć kiedy nie chcemy stracić uprawnień, które przysługiwały nam w trakcie postępowania przed prokuratorem. Warto zwrócić uwagę, że rola oskarżyciela posiłkowego może dać nam wiele więcej możliwości podczas postępowania i dlatego należy też określić jak bardzo chcemy zaangażować się w sprawę. Będąc oskarżycielem posiłkowym popieramy razem z prokuratorem akt oskarżenia, który został wniesiony do sądu. Minusem w tej 

Decyzję o przyjęciu roli oskarżyciela posiłkowego musimy podjąć kiedy nie chcemy stracić uprawnień, które przysługiwały nam w trakcie postępowania przed prokuratorem. 
 
Warto zwrócić uwagę, że rola oskarżyciela posiłkowego może dać nam wiele więcej możliwości podczas postępowania i dlatego należy też określić jak bardzo chcemy zaangażować się w sprawę. Będąc oskarżycielem posiłkowym popieramy razem z prokuratorem akt oskarżenia, który został wniesiony do sądu. Minusem w tej sprawie jest to, że decyzja o odmowie możliwości występowania jako oskarżyciel posiłkowy jest ostateczna i nie można jej zmienić w czasie postępowania. 
 
Oskarżyciel posiłkowy może wystąpić pod dwiema postaciami, jako oskarżyciel posiłkowy uboczny, który działa obok prokuratora jako drugi oskarżyciel oraz jako oskarżyciel posiłkowy subsydiarny, który dział sam bez pomocy prokuratora. 
 
Aby sąd dopuścił nas jako osobę pokrzywdzoną do udziału w sprawie w roli oskarżyciela posiłkowego ubocznego musimy m.in. złożyć przed sądem oświadczenie, że chcemy podjąć taką rolę, oprócz tego warunkiem jest to, aby sprawa toczyła się o przestępstwo ścigane z urzędu oraz to, aby prokurator złożył do sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcy. 
 
 

 
Daniela Kaczmarek
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj