Wypadki na dobre wpisały się w codzienny pośpiech, niestety wiele z nich odbija ogromne piętno na rodzinie poszkodowanego. Tragiczne zdarzenia niosą nie tylko pustkę po ukochanej osobie, ale też ból i cierpienie. Gdy dochodzi do wypadku ze skutkiem śmiertelnym bliscy zmarłego nabywają prawa do dochodzenia wielu roszczeń odszkodowawczych od sprawcy wypadku. O jakie świadczenia mogą starać się członkowie rodziny?
Osoba najbliższa na gruncie prawa
O odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć mogą ubiegać się osoby najbliższe poszkodowanemu. Zgodnie z literą prawa pojęcie to jest znacznie szersze, niż standardowe postrzeganie rodziny. Za osobę bliską możemy uznać: małżonka, rodzeństwo, dzieci, rodziców, dziadków, wnuki, a także konkubinę i konkubina. Dlatego w sferze odszkodowawczej o tym kto może ubiegać się o szereg roszczeń decyduje więź emocjonalna, a nie więź formalna, pokrewieństwo. Jeśli pomiędzy zmarłym, a osobą roszczącą występowała silna, pozytywna więź emocjonalna nabywa ona prawo do dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela.
Odszkodowanie za pogorszoną sytuację ekonomiczną
Bardzo często strata bliskiego ma negatywny wpływ na sytuację materialną rodziny. Gdy członek rodziny był jedynym żywicielem rodziny lub znacząco wspierał ją finansowo bliscy mogą dochodzić odszkodowania za pogorszoną sytuację ekonomiczną. Zgodnie z literą prawa sąd ma prawo do przyznania bliskim stosownego odszkodowania, gdy ich sytuacja bytowa uległa znacznemu pogorszenia. O ten typ odszkodowania może ubiegać się jedynie najbliższa rodzina zmarłego: małżonek i dzieci. Istnieją jednak pewne wyjątki i o roszczenie mogą się starać też bliscy, którzy byli regularnie wspierani finansowo.
Zwrot kosztów godnego pochówku
Kolejnym roszczeniem odszkodowawczym przysługującym bliskim zmarłego jest zwrot kosztów pogrzebu. „Rodzina zmarłego w tragicznym wypadku ma prawo dochodzenia kosztów poniesionych na godny pochówek bliskiego. Roszczenia należy dochodzić od sprawcy wypadku i jest ono niezależne od zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS. Zgodnie z literą prawa sprawca ma obowiązek zwrócić środki jakie rodzina wydała na organizację pochówku.” – mówił radca prawny Rafał Ptak, Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.
Zadośćuczynienie za ból psychiczny
Żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować straty ukochanej osoby. Należy jednak podkreślić, że bliscy zmarłego mają pełne prawo dochodzenia zadośćuczynienia za śmierć. „To swoista rekompensata przyznawana najbliższym zmarłego za ból i cierpienie psychicznie jakiego doświadczają na skutek tragicznego wypadku. Zadośćuczynienie za śmierć to zdecydowanie najwyższe świadczenie pieniężne przyznawane dla bliskich. Ma ono formę całkowicie uznaniową, dlatego jego wysokość jest uzależniona od udowodnienia wpływu tragicznego zdarzenia na dalsze życie osoby roszczącej. ” – mówił Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.
Renta dla małżonka i dzieci
W sytuacjach, gdy zmarły miał znaczący wpływy na sytuację finansową bliskich mają oni prawo dochodzenia renty. Świadczenie to jest wypłacane tylko w sytuacjach, gdy zmarły nie był sprawcą wypadku. Wysokość przyznawanych roszczeń jest uzależniona od dochodu, jakie zmarły osiągał, a także od możliwości zarobkowania osób ubiegających się o rentę. To roszczenie odszkodowawcze jest przyznawane okresowo.