Przedsiębiorcy planujący rozpocząć działalność związaną z branżą spożywczą, muszą zdawać sobie sprawę z tego, jakie przepisy zaczną ich obowiązywać jeżeli podejmą się takiego przedsięwzięcia. W związku z tym, że artykuły spożywcze mają duży wpływ na zdrowie człowieka, obowiązują tutaj szczególne wymagania, które mają za zadanie zagwarantować konsumentom bezpieczeństwo zdrowotne żywności trafiającej na ich stoły.
Jednym z najważniejszych wymagań jest obowiązek zgłoszenia firmy do organów urzędowej kontroli żywności. Obowiązek taki mają firmy, które uczestniczą w produkcji, konfekcjonowaniu czy chociażby dystrybucji żywności. Tutaj w zależności od rodzaju działalności trzeba zgłosić się do Inspekcji Sanitarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej – branża mięsna. Kolejnym ważnym wymogiem jest opracowanie zakładowych instrukcji Dobrych Praktyk GMP( Good Manufacturing Practice) i GHP (Good Hygienic Practice). Na podstawie opracowanych instrukcji GMP/GHP, musi zostać wdrożony system HACCP.
Obowiązek wdrażania systemu HACCP wynika z dostosowania naszego prawa krajowego do Unijnego. Jeszcze przed 28 października 2006 roku nie było obowiązku wdrożenia systemu HACCP w zakładach spożywczych, jednakże tego dnia w życie weszła nowa ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Zgodnie z art. 59 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia podmioty działające na rynku spożywczym są obowiązane do przestrzegania w zakładach wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu nr 852/2004. Zgodnie z art. 5 tego rozporządzenia przedsiębiorcy są zobowiązani do opracowania i wdrożenia w zakładzie procedury na podstawie zasad systemu HACCP.
Dopisek: Na stronie sklep-haccp.pl oferowane wzory dokumentów, dzięki którym można samemu wdrożyć system HACCP w swojej firmie.
Dodatkowo po wdrożeniu systemu HACCP należy na bieżąco uzupełniać formularze, które są potwierdzeniem tego, że procedury opisane w systemie są przestrzegane w firmie. Na żądanie organów urzędowej kontroli takie formularze trzeba przedstawić urzędnikom, którzy zostali oddelegowani na wspomnianą kontrolę.
Konieczność wdrażania systemu HACCP w firmach z branży spożywczej często jest odbierana z niechęcią. Szczególnie właściciele małych firm traktują HACCP jako kolejne utrudnienie urzędów i zbędne dokumenty. Jednakże prawidłowo wdrożony system HACCP, to żywność wysokiej jakości i co najważniejsze bezpieczna. Dzięki HACCP konsumenci mogą czuć się bezpieczni i nie boją się o swoje zdrowie za każdym razem, kiedy robią zakupy dla swoich rodzin.