Utworzony w 2003 r. Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, działa na podstawie ustawy o wymianie danych gospodarczych oraz udostępnianiu informacji gospodarczych. Obsługuje praktycznie wszystkie podmioty począwszy od działalności jednoosobowych, przez małe i średnie przedsiębiorstwa, a skończywszy na wielkich międzynarodowych korporacjach. KRD stworzyło oryginalny system wymiany informacji gospodarczych, który połączył niemal wszystkie gałęzie gospodarki. Po zmianie przepisów w 2010 r., z usług Krajowego Rejestru Długów mogą skorzystać również osoby fizyczne, gminy, a także wierzyciele wtórni.
W bazie danych Krajowego Rejestru Długów ponad 60 proc. informacji dotyczy osób prywatnych. Dłużnicy są zgłaszani przede wszystkim przez spółdzielnie mieszkaniowe, banki, instytucje kredytowo-pożyczkowe, operatorów telekomunikacyjnych oraz dostawcy internetu. Coraz częściej firmy świadczące wspomniane usługi sprawdzają w rejestrze swoich potencjalnych klientów przed zawarciem umowy.
Osoby prywatne mają możliwość wglądu do danych za pośrednictwem Serwisu Ochrony Konsumenta dostępnego na stronie internetowej KRD. Z pewnością warto sprawdzić, czy figuruje się w bazie dłużników. Pozwoli to uniknąć problemów z uzyskiwaniem kredytu czy zakupów na raty. Informacje o wierzytelnościach mogą też przekreślić szansę na niewielką pożyczkę. Zawsze lepiej się upewnić, czy informacje o spłaconym długu zostały usunięte z rejestru.