KRD czyli jak nie dać się oszukać

Utworzony w 2003 r. Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, działa na podstawie ustawy o wymianie danych gospodarczych oraz udostępnianiu informacji gospodarczych. Obsługuje praktycznie wszystkie podmioty począwszy od działalności jednoosobowych, przez małe i średnie przedsiębiorstwa, a skończywszy na wielkich międzynarodowych korporacjach. KRD stworzyło oryginalny system wymiany informacji gospodarczych, który połączył niemal wszystkie gałęzie gospodarki. Po zmianie przepisów w 2010 r., z usług Krajowego Rejestru Długów mogą skorzystać również osoby fizyczne, gminy, a także wierzyciele wtórni.

 

Przyjmowanie, przechowywanie i w efekcie udostępnianie informacji oraz danych gospodarczych to podstawowe zadania KRD. Wszystkie te czynności odbywają się za pośrednictwem sieci internetowej, co sprawia że Krajowy Rejestr Długów jest dostępny praktycznie non stop. Niewątpliwie jest to jego wielką zaletą. Informacje o dłużnikach dostarczają do bazy danych przedsiębiorcy, osoby fizyczne oraz gminy i wszelkiego rodzaju instytucje. Informatorzy są jednocześnie odbiorcami danych, powodując tym samym, że dłużnicy, którzy są notowani w KRD przestają być anonimowi i tym samym tracą wiarygodność w kontaktach ze swoimi partnerami handlowymi.

W bazie danych Krajowego Rejestru Długów ponad 60 proc. informacji dotyczy osób prywatnych. Dłużnicy są zgłaszani przede wszystkim przez spółdzielnie mieszkaniowe, banki, instytucje kredytowo-pożyczkowe, operatorów telekomunikacyjnych oraz dostawcy internetu. Coraz częściej firmy świadczące wspomniane usługi sprawdzają w rejestrze swoich potencjalnych klientów przed zawarciem umowy.

Osoby prywatne mają możliwość wglądu do danych za pośrednictwem Serwisu Ochrony Konsumenta dostępnego na stronie internetowej KRD. Z pewnością warto sprawdzić, czy figuruje się w bazie dłużników. Pozwoli to uniknąć problemów z uzyskiwaniem kredytu czy zakupów na raty. Informacje o wierzytelnościach mogą też przekreślić szansę na niewielką pożyczkę. Zawsze lepiej się upewnić, czy informacje o spłaconym długu zostały usunięte z rejestru.

Krajowy Rejestr Długów to również prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, które nieustannie poszukuje specjalistów z różnych dziedzin. Praca w KRD opinie ma dobre i z pewnością jest to zajęcie rozwijające i pełne wyzwań.
KRD to jednak coś więcej niż tylko sprawnie działająca spółka i interesujące miejsce pracy. Dzięki rejestrowi można uzyskać niezwykle istotne informacje, które pozwolą uniknąć złych decyzji biznesowych. Jak cenna jest taka wiedza? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj