Intercyza (inaczej umowa majątkowa małżeńska) jest formą umowy małżeńskiej zawieranej przed lub po zawarciu małżeństwa, powodująca rozdzielność majątkową między małżonkami, którzy w tym przypadku nie mają majątku wspólnego.
Intercyza zostaje zawarta w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza, za przyzwoleniem obu stron i tylko wtedy staje się ważna, gdyż zawarta w innej formie nie wywiera żądnych skutków prawnych wywołanych ustawą. Po podpisaniu intercyzy musimy liczyć się z tym, że obowiązywać nas będą tylko majątki osobiste, które nie będą rozdzielone w przypadku rozstania.
Majątkiem osobistym są przedmioty, które każde z małżonków nabyło przed zawarciem małżeństwa, darowizny, zapisy i przedmioty odziedziczone w trakcie małżeństwa, majątek taki jak maszyny, nieruchomości, wynagrodzenie za prace oraz nagrody za własne osiągnięcia.
Z kolei do majątku wspólnego małżonków, jeśli nie podpisali oni umowy majątkowej małżeńskiej należą m.in. wszystkie przedmioty, które nabyli oni w trakcie trwania małżeństwa i dochody przynoszone przez majątki osobiste małżonków.
Plusem zawarcia takiej umowy jest nie ograniczona swoboda zarządzania swoim majątkiem i nie ponoszenie odpowiedzialności w przypadku, gdy mąż lub żona będą mieć długi finansowe, których nie mają możliwości spłacać na bieżąco, a także gdy jedna osoba planuje prowadzić działalność gospodarczą.
Umowa majątkowa ma też swoje minusy. Niekorzystna jest wtedy, gdy małżeństwo ma zamiar zaciągnąć kredyt oraz w przypadku wspólnego rozliczenia podatku.
Nie jest ważne miejsce podpisania umowy. Intercyzę można podpisać zarówno w domu jak i u notariusza.
Niestety nie można do końca stwierdzić, że intercyza jest dobrą lub złą rzeczą, ponieważ w dużym stopniu zależy od tego z jakiego powodu jest zawarta.
Daniela Kaczmarek