windykacja

Pojęcie windykacji wiąże się nierozłącznie z tematyką wierzytelności i zaległości w płatnościach. Jeśli osoba, która zaciągnęła zobowiązanie finansowe, nie spłaciła go w ustalonym terminie, to wierzyciel ma prawo podjąć działania, które zmierzają do odzyskania należnej mu sumy. Sprawdź, jak najczęściej przebiega windykacja oraz co zrobić, aby – jeśli zmagasz się z długami – była dla Ciebie jak najmniej dotkliwa.

Słowo windykacja pochodzi już z czasów starożytnych. Instytucje, które zajmowały się odzyskiwaniem należności, działały już w Cesarstwie Rzymskim. Funkcjonują także dzisiaj, ale na zupełnie innych zasadach niż przed tysiącami lat. A to dlatego, że zadaniem, jakie stawiają przed sobą profesjonalne firmy windykacyjne, jest udzielenie wsparcia osobom zadłużonym – tak, aby z jednej strony zaspokoić oczekiwania wierzyciela, a z drugiej – pomóc dłużnikowi wyjść na finansową prostą. Co to jest windykacja w XXI wieku? Oto najważniejsze informacje.

Kiedy rozpoczyna się windykacja?

Windykacja jest związana najczęściej z przeterminowanymi długami. Mowa więc o tych, których termin płatności już upłynął, a mimo to, osoba zadłużona nie uregulowała swojego zobowiązania. Wówczas wierzyciel może podjąć działania, które będą zmierzały do odzyskania należących do niego środków finansowych. Warto przy tym pamiętać, że powstałe zadłużenie jest problemem nie tylko dla dłużnika, który może obawiać się np. egzekucji komorniczej, ale przede wszystkim dla wierzyciela. To on zainwestował swoje środki finansowe np. udzielając pożyczki czy wykonując swoje usługi z odroczonym terminem płatności. Każdy dzień, gdy nie otrzymuje należnych mu pieniędzy, naraża go na duże straty.

Jak zatem wierzyciel może prowadzić windykację? Możliwe są dwie drogi – windykacja polubowna oraz windykacja sądowa.

Co to jest windykacja polubowna?

Windykacja polubowna jest zazwyczaj pierwszym krokiem, który podejmuje wierzyciel, aby odzyskać należne mu pieniądze. Jej celem jest przypomnienie dłużnikowi o konieczności spłaty zobowiązania i doprowadzenie do porozumienia tak, aby sprawę nieuiszczonego zobowiązania finansowego można było rozwiązać bez angażowania w nią sądu i komornika. To rozwiązanie korzystniejsze zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika. Ten pierwszy – oszczędza czas, ten drugi – nie naraża się dodatkowo na dyskomfort związany z procesem sądowym, niedogodności egzekucji komorniczej, a także koszty procesu i działań komornika.

Windykacja polubowna opiera się najczęściej na:
  • wysyłaniu monitów do osoby zadłużonej – z przypomnieniem o konieczności spłaty zobowiązań finansowych;
  • próbie podjęcia przez wierzyciela (lub firmę windykacyjną, której dłużnik jest klientem) kontaktu w celu ustalenia warunków spłaty zobowiązania;
  • ustaleniu korzystnych dla obu stron warunków rozwiązania problemu zadłużenia – np. jeśli osoby zadłużonej nie stać na jednorazowe uregulowanie swoich zobowiązań, może poprosić o ich rozłożenie na raty.
Co to jest windykacja sądowa?

Jeżeli osoba zadłużona nie podejmuje współpracy z wierzycielem i nie dąży do polubownego rozwiązania problemu – sprawa długu trafia zazwyczaj na sądową wokandę. Proces kończy się wydaniem przez sąd nakazu zapłaty z tytułem wykonawczym. Gdy tak się stanie, wierzyciel ma prawo złożyć do komornika sądowego wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik zaś, aby odzyskać należne wierzycielowi pieniądze, może skorzystać z licznych instrumentów przymusu. Może np.:

  • zająć konto bankowe osoby zadłużonej;
  • zająć wynagrodzenie dłużnika oraz przychody z tytułu renty lub emerytury;
  • przejąć i zlicytować na poczet długu majątek osoby zadłużonej.

O tym, jakie instrumenty zastosuje komornik, decyduje sam wierzyciel. Warto przy tym wspomnieć, że działania podejmowane zarówno przez sąd, jak i przez komornika, wiążą się z dodatkowym obciążeniem finansowym dla osoby zadłużonej.

Kiedy działania podejmuje firma windykacyjna?

Po pierwsze i najważniejsze – firma windykacyjna nie ma takich uprawnień jak komornik. Dlaczego? Przede wszystkim – ponieważ podejmuje działania na polubownym etapie windykacji i jest podmiotem, którego zadaniem jest obsługa wierzytelności.

Osoba zadłużona może stać się klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo, wówczas, gdy wierzyciel pierwotny (np. bank czy operator kablowy) zdecyduje się na sprzedaż długu podmiotowi trzeciemu. To działanie jest podejmowane dość często – zwłaszcza wówczas, gdy dłużnik przez dłuższy czas nie reaguje na polubowne próby rozwiązania problemu. Niemniej jednak, przejęcie obsługi zobowiązania przez firmę windykacyjną to dla osoby zadłużonej bardzo dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że nadal ma ona szansę uniknąć windykacji sądowej i egzekucji komorniczej.

Współpraca z firmą windykacyjną:
  • pozwala na nowo wynegocjować korzystne warunki spłaty zobowiązania – w rozmowie z doradcą można ustalić bezpieczną dla siebie wysokość raty i regulować dług na własnych zasadach;
  • umożliwia wyjście z długów bez stresu i nieprzyjemnych doświadczeń związanych z egzekucją komorniczą – wobec osoby zadłużonej nie są wówczas stosowane narzędzia przymusu.

Jeśli stałeś się klientem firmy windykacyjnej, nie warto unikać kontaktu z tą instytucją. Wręcz przeciwnie: szczera rozmowa z doradcą to najprostsza droga do tego, by rozpocząć drogę ku odzyskaniu finansowej niezależności.