alimenty

Alimenty stanowią obowiązek prawny nałożony na rodziców, który wymaga od nich utrzymywania swoich dzieci, a więc dostarczania im środków niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania. Spory na tym obszarze pojawiają się często w trakcie rozwodu, kiedy małżonkowie chcą ustalić zakres władzy rodzicielskiej. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, by uzyskać alimenty.

Alimenty – czym jest obowiązek alimentacyjny?


W świetle polskiego prawa świadczenie alimentów wobec dzieci jest obowiązkiem, który muszą spełnić opiekunowie. Polega on na dostarczaniu środków utrzymania oraz spełnianiu potrzeb osoby uprawnionej do alimentów. W ramach obowiązku alimentacyjnego należy zaspokajać bieżące potrzeby, takie jak: wyżywienie, lekarstwa, odzież, wydatki związane z zamieszkaniem. Środki wychowania obejmują: starania o zdrowie, o rozwój fizyczny i umysłowy, umożliwienie zdobycia odpowiedniego wykształcenia oraz dostępu do dóbr kultury. Obowiązek płacenia alimentów nie dotyczy tylko rodziców, ale także krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa. W niektórych przypadkach alimentów można żądać od byłego małżonka lub od małżonka, z którym pozostajemy w separacji. W powszechnym rozumieniu alimenty najczęściej są kojarzone z obowiązkiem utrzymywania dzieci przez rodziców. Trwa on do momentu, aż dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Dotyczy to także dzieci, które osiągnęły już pełnoletniość i uczą się lub studiują, w związku z czym nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Istnieją przypadki, kiedy Sąd może odstąpić od tej zasady i orzec, że dziecko może pracować, kiedy np. studiuje w trybie niestacjonarnym.

Jak złożyć pozew o alimenty?


W celu uzyskania alimentów należy złożyć pozew w sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej, a więc tej, od której żądamy alimentów. Wybór sądu powinien być dokonany na podstawie art. 32 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Jeśli o alimenty występuje pełnoletnie dziecko, jest zobowiązane do samodzielnego złożenia pozwu, natomiast w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia, powództwo powinno być wniesione przez rodzica, występującego w roli przedstawiciela ustawowego, wówczas w pozwie jako powoda należy wskazać dziecko, a nie siebie. Poza oznaczeniem sądu i stron postępowania wraz z adresami, w pozwie należy wskazać, iż składamy go w celu zasądzenia świadczenia alimentacyjnego oraz określić kwotę żądanych alimentów i datę, od której pieniądze mają być wypłacone. We wniosku możemy wnieść o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. W celu przyspieszenia postępowania warto określić w pozwie wartość sporu, na którą składa się suma świadczeń za jeden rok (np. jeśli domagasz się alimentów w wysokości 500 zł, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 6.000 zł). W uzasadnieniu wniosku powinien znaleźć się opis sytuacji majątkowej, która nie pozwala na utrzymanie dziecka. Stanowisko takie należy udokumentować dowodami, np. rachunkami, fakturami itp.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj