Transakcje handlowe odbywające się między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przypominają standardową wymianę krajową, jednak w niektórych przypadkach na przedsiębiorcach będzie spoczywał obowiązek wykazania wewnątrzwspólnotowych nabyć bądź dostaw w systemie Intrastat. Kto i w jaki sposób ma zatem obowiązek zgłaszania informacji do systemu?
Intrastat – system statystyki obrotów handlowych
System Intrastat został stworzony po to, by zbierać informacje dotyczące stanu transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przedsiębiorcy mają za zadanie przekazywać informacje o dokonywanych przywozach i wywozach towarów na terenie krajów Unii Europejskiej, wykorzystując w tym celu odpowiednią deklarację – Intrastat – Przywóz i Intrastat – Wywóz.
System Intrastat działa po to, aby upoważnione organy państwowe mogły gromadzić przekazywane przez przedsiębiorców dane, odpowiednio je przetwarzać i poddawać regularnej kontroli. Zgodność informacji zawartych w deklaracji Intrastat jest porównywana z informacjami przekazywanymi w deklaracji VAT. Za gromadzenie danych, ich przekazywanie i kontrolę jest odpowiedzialna Polska Administracja Celna. Odbiorcą przetworzonych danych jest natomiast Główny Urząd Statystyczny.
Kto jest zobowiązany do przekazywania informacji Intrastat?
Według przepisów nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek składania deklaracji Intrastat. Dotyczy on jedynie osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które są płatnikami VAT i dokonują wymiany z innymi Państwami Europejskimi. Muszą oni przekroczyć określone progi ustalone w rozporządzeniu Rady Ministrów na bieżący rok. Wysokość progów nie jest oczywiście zawsze taka sama.
Progi dzielą się na dwie grupy – podstawowe i szczegółowe.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie są progi statystyczne Intrastad za 2015 rok oraz gdzie i w jakiej formie przekazywać wymagane informacje, zapraszamy do pełnej wersji naszego tekstu na stronie http://taxexpert24.pl/pl/.