Choć jeszcze kilka lat temu nikt o nim nie słyszał i korzystały z niego jedynie firmy, dziś coraz bardziej zyskuje na popularności. Mowa tu o leasingu samochodowym, który ostatnio stanowi poważną konkurencję dla kupowania aut na raty. Dowiedz się, dlaczego!
Dlaczego warto wziąć auto w leasing?
Skąd taka popularność leasingu samochodowego? Do jego zalet można zaliczyć:
– mała ilość formalności – załatwiając kredyt, musisz liczyć się z tym, że zbieranie potrzebnej dokumentacji i prześwietlanie Twojej historii kredytowej zajmie sporo czasu. Przy leasingu wszystkie formalności zostały bardzo uproszczone, dlatego powinno to przebiec sprawniej i szybciej;
– brak sprawdzania zdolności kredytowej – przy leasingu zdolność kredytowa nie jest najważniejszym kryterium. Mogą więc z niego skorzystać nawet te osoby, którym banku odmówiły kredytu na zakup nowego samochodu. Co więcej, leasing nie obciąża Twojej zdolności kredytowej. Możesz więc śmiało brać samochód, nie martwiąc się tym, że za miesiąc bank odmówi Ci pożyczki;
– część kosztów eksploatacji auta możesz przenieść na leasingodawcę. Zobacz, jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia: Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco.
Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?
Za największą wadę leasingu na samochód uznaje się to, że pojazd nie staje się Twoją własnością. Możesz więc nim jeździć tak jak chcesz, jednak nie jesteś osobą upoważnioną do podejmowania dotyczących niego decyzji. Co więcej, wystarczy, że nie zapłacisz jednej raty leasingowej, a umowa może zostać zerwana i auto wróci do leasingodawcy.
To wiąże się również z pewnymi trudnościami przy zakupie ubezpieczenia. Okazuje się bowiem, ze skoro nie jesteś właścicielem auta, nie będą Ci naliczane zniżki za bezszkodową jazdę – a okres bez zniżek może się przełożyć na dużo wyższe składki OC po kilku lata, gdy będziesz chciał ubezpieczyć już swój samochód.
Decydując się na takie rozwiązanie, musisz też być pewien stabilności swojej firmy leasingowej. Dlaczego to tak ważne? Jeśli firma podupadnie i zbankrutuje, możesz stracić swoje auto – i to nawet wtedy, gdy udało Ci się spłacić prawie wszystkie raty. Jak to możliwe? Wszystkie pojazdy leasingodawcy staną się masą upadłościową, z której będą spłacani wierzyciele – a dochodzenie Twoich praw może się tu okazać niezwykle trudne, czasochłonne i nie zawsze skuteczne.
Leasing samochodowy dla firm
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie przedsiębiorcy mogą najwięcej zyskać, decydując się na wzięcie nowego samochodu w leasing zamiast kupowania nowego na raty. Dlaczego? Obowiązujące w Polsce przepisy mówią, że rata może być uznana za koszt uzyskania przychodu firmy. W praktyce oznacza to po prostu, że możesz ją odliczyć od podatku. Jak wiadomo opodatkowanie firm jest bardzo niesprzyjające dla przedsiębiorców – każdy sposób na jego obniżenie, choćby niewielkie, jest zatem dobry.