radio

Czasy, gdy radio samochodowe ograniczało się tylko do wyłapywania fal radiowych i odtwarzania muzyki odeszły do lamusa. Podczas rozwoju dodawano do nich odtwarzacze kaset, płyt CD czy w końcu umożliwiano podpięcie urządzeń zewnętrznych przez uniwersalne porty USB. Niektóre wynalazki przyjęły się lepiej, inne nie znalazły uznania użytkowników. Wraz z upowszechnieniem ekranów dotykowych i lekkich systemów operacyjnych, pojawiły się radia samochodowe z Androidem.

Jakie są zalety radia samochodowego z systemem Android?

To kolejny etap ewolucji, który przynosi wiele interesujących możliwości. Radio samochodowe z Androidem wyposażone jest w szereg różnorodnych funkcjonalności, ograniczonych w zasadzie tylko wyobraźnią twórców. Wyposażone w szereg portów i technologii łączności bezprzewodowej stają się multimedialnym centrum dowodzenia samochodu. Umożliwiają podpięcie zewnętrznych urządzeń przez USB, a także odtwarzania dowolnych plików audio i wideo. Szerokie ekrany i wygodna obsługa dotykowa powodują, że coraz częściej goszczą w naszych samochodach. Radio samochodowe z Androidem to centrum multimedialne samochodu, które dzięki bogatym funkcjonalnościom zapewnia pomoc kierowcy, a także rozrywkę jemu i pasażerom. Dostępność różnorodnych aplikacji powoduje, że takie rozwiązania cieszą się dobrą opinią. Wszystko dlatego, że można dopasować je do własnych potrzeb i wymagań.

Jakie funkcje powinno posiadać dobre radio 2 DIN?

Zacznijmy od tego, co oznacza termin 2 DIN. To określenie wysokości modułu radiowego. Liczba dwa oznacza tutaj podwójną wielkość, w porównaniu do klasycznego radia samochodowego. Dzięki temu tworząc radio samochodowe z Androidem, wiedzą jak duży może być panel, aby zmieścić się w przeznaczonym na to otworze w desce rozdzielczej auta. Większość nowych samochodów, o ile nie korzysta z własnych systemów audio, ma właśnie miejsce na moduł radiowy 2 DIN. Tego typu radioodbiornik powinien być wyposażony w technologie bezprzewodowe, pozwalające łączyć się z Internetem czy to przez Wi-Fi, czy przez bezpośredni transfer danych. Oczywiście powinno znaleźć się miejsce na port USB, a także łącze Bluetooth. Miłym dodatkiem będzie złącze, aby podpiąć kamerę cofania. Po ekranach tej wielkości oczekujemy też wbudowanej, przyjaznej nawigacji.

radio
Radio z Androidem (foto. car-tronic.pl)
Zestaw głośnomówiący

Jedną z najważniejszych funkcjonalności każdego nowoczesnego radia samochodowego z Androidem jest zestaw głośnomówiący. Przepisy polskiego prawa wymagają od kierowcy, aby prowadził rozmowy telefoniczne podczas prowadzenia pojazdu, właśnie za pomocą takie zestawu, bądź innego systemu nie wymagającego użycia rąk. Wszystko ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Taki system łączy się z telefonem przez łącze Bluetooth i poza przekierowaniem rozmów na głośniki samochodowe, umożliwia także odtwarzanie plików multimedialnych z telefonu. Aby zapewnić dobry transfer dźwięku, moduł radia jest wyposażony w mikrofon, dzięki, któremu kierowca jest słyszalny dla dzwoniącego.

Funkcja nawigacji

Mając do dyspozycji duży ekran, radio samochodowe z Androidem, jest wręcz stworzone do obsługi systemu nawigacji. Większość nowoczesnych systemów ma wbudowaną taką aplikację, którą można aktualizować przez Internet. Szeroki ekran pozwala wyświetlić wszystkie szczegóły planowanej i pokonywanej trasy, a dzięki dostępowi do sieci na bieżąco informować o problemach na drodze i proponować objazdy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować dowolną własną nawigację, która jest kompatybilna z systemem Android. Nawet bazowa wersja Google Maps posiada wiele interesujących opcji, ale każdy może znaleźć oprogramowanie, które spełni jego oczekiwania.

Kamera cofania

Skoro korzysta się już z dużego panelu sterującego, z ekranem pracującym w wysokiej rozdzielczości, to warto podłączyć do niego zewnętrzną kamerę cofania. Korzystająca z soczewek w trybie tzw. rybiego oka, kamera umożliwia podgląd sytuacji bezpośrednio za i w najbliższej okolicy pojazdu. To niezwykłe ułatwienie parkowania czy wykonywania manewrów w ciasnych miejskich uliczkach. Jest to też rozwiązanie znacznie skuteczniejsze od klasycznych czujników parkowania, które sygnalizują tylko odległość od przeszkody coraz głośniejszymi sygnałami dźwiękowymi.

radio
Wielofunkcyjne radio do samochodu (foto. car-tronic.pl)
Internet (Wi-Fi)

Radia samochodowe z systemem Android zyskują wiele dodatkowych funkcjonalności, gdy podepnie się je do Internetu. Czy będzie to aktualizacja oprogramowania, czy map do nawigacji, czy informacji o sytuacji na drodze, wszystko może okazać się przydatne. Wiele systemów wyposażonych jest w moduł Wi-Fi, który umożliwia połączenie z siecią stworzoną np. przez telefon komórkowy. Dostępne są również urządzenia, które można wyposażyć w kartę SIM i korzystać z bezprzewodowego transferu danych. W połączeniu z modułem Wi-Fi umożliwiają stworzenie wewnętrznej samochodowej sieci, z której będą mogli korzystać wszyscy podróżujący. To niezwykle wygodne rozwiązanie pozwalające wszystkim korzystać z Internetu.

USB

Nie wyobrażamy sobie już radioodtwarzacza bez portu USB. To najlepszy sposób, aby przenieść do systemu aktualizacje, nowe aplikacje czy po prostu cieszyć się własną muzyką czy nawet filmami. Do portu USB można podłączyć nie tylko pendrive, ale także zewnętrzne urządzenia, jak odtwarzacze, telefony czy kamery nagrywające sytuację na drodze. Ilość zastosowań takiego poru jest praktycznie nieograniczona, uzależniona tylko posiadanym przez nas sprzętem. Radio samochodowe z Androidem jest w zasadzie potężnym komputerem, który możemy skroić do własnych potrzeb. Zobacz ofertę sklepu car-tronic.pl

Jakie są ceny radio odtwarzaczy z Androidem?

Dochodzimy do kluczowej kwestii. Okazuje się, że radio samochodowe z Androidem nie musi być drogie. Na rynku są dostępne rozwiązania, które można kupić za kilkaset złotych. Oczywiście im wyższa jakość, a także liczba dostępnych aplikacji, opcji i funkcji, tym wyższa cena. Dlatego naprawdę dobre systemy z Androidem będą kosztować powyżej tysiąca złotych. Oczywiście są też rozwiązania znacznie droższe, wyposażone np. w dedykowane aplikacje czy oferujące dodatkowo płatne usługi abonamentowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj