Wszędzie już widać przygotowania do wiosenno-letniego sezonu. Nawet w CEPiKu! W kwietniu w naszej bazie pojawiło się sporo food trucków, motocykli, kamperów, ale i pojazdów do przewozu… szybowców, czy przyczep typu estrada.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to prawdziwa kopalnia informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach. Jak zwykle sprawdziliśmy dla Was, co nowego pojawiło się w niej w ostatnim miesiącu.

Trochę zimy, trochę lata

I tak – w kwietniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przybyło dokładnie 167 988 pojazdów. Najwięcej zarejestrowano samochodów osobowych – 114 125. Wśród najpopularniejszych marek, podobnie jak w marcu, znalazły się Volkswagen, Toyota i Ford. Najpopularniejsze modele Volkswagenów to: Golf – 2618, Passat – 1821 i Tiguan – 1204.

W kwietniu, najwięcej sprowadzonych pojazdów pochodzi z Niemiec (52 979) i Francji (12 635).

Co jeszcze znaleźliśmy wśród kwietniowych rejestracji?

Długo wyczekiwane ciepłe dni mogą zwiastować rejestracje food trucków. Tych w kwietniu przybyło 177. Dla porównania, w marcu – 147, w lutym – 73, a w styczniu – 65.

Przybyło też jednośladów. W kwietniu trafiło do naszej bazy 10 452 motocykli i 2192 motorowerów. To więcej niż w marcu (9449 motocykli i 1837 motorowerów) i lutym (4251 motocykli i 869 motorowerów). Najpopularniejsza marka wśród zarejestrowanych w kwietniu motocykli to Honda (2100), a wśród motorowerów – Romet Motors (223).

Polacy przygotowują się na wakacyjne wyjazdy. Skąd to wiemy? W kwietniu w CEP pojawiły się 534 kampery oraz 1100 przyczep kempingowowych. Dla porównania – w marcu zarejestrowano 911 przyczep i 452 kampery.

Znaleźliśmy również oznaki mijającej zimy. W kwietniu w naszej bazie zarejestrowano 28 pojazdów do zimowego utrzymania dróg, a więc pługów i pługopiaskarek.

Różny napęd, zadania i wiek

W ostatnim miesiącu w naszej bazie przybyło też 995 pojazdów zasilanych energią elektryczną. Wśród nich najpopularniejsze marki to Volkswagen (106), Dacia (102) i Nissan (84). Najwięcej elektryków zarejestrowano w województwach: mazowieckim (278), śląskim (106) i wielkopolskim (98).

Nadal jednak najpopularniejszym paliwem jest benzyna. Prawie 90 tysięcy (88 180) zarejestrowanych w kwietniu pojazdów jest napędzanych właśnie nią. Na drugim miejscu znalazł się olej napędowy (62 336 samochodów). Najpopularniejszy (w kwietniu) samochód na benzynę to Toyota, a na olej napędowy – Volkswagen.

Znaleźliśmy też kilka prawdziwych perełek. W kwietniu Polacy zarejestrowali w CEPiK sześć pojazdów (przyczep ciężarowych) do przewozu szybowców, trzy garderoby i charakteryzatornie i dziewięć przyczep typu estrada.

Wśród nowych rejestracji pojawiło się także 215 autobusów (mniej niż w marcu – 334) i 10 trolejbusów. Co ciekawe, w pierwszym kwartale 2021 r. nie zarejestrowano żadnego trolejbusa.

Wśród kwietniowych oldtimerów pojawił się jednoślad – motocykl Ariel z 1929 roku. Najstarszy zarejestrowany w kwietniu czterokołowiec to Chevrolet z 1931 roku.

Pomocny jak CEPiK

Sami widzicie, że w naszej bazie można znaleźć naprawdę wiele ciekawych informacji. To nie wszystkie jej zalety.

– Baza CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to przede wszystkim zestaw informacji, z których mogą korzystać wszyscy obywatele – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – To na niej oparliśmy jedne z naszych najpopularniejszych e-usług – dodaje.

Dzięki CEPiK powstało też wiele przydatnych e-usług, m.in.:

Historia Pojazdu, dzięki której możemy sprawdzić, czy pojazd nie był kradziony, złomowany albo nie ma przekręconego licznika.
Mój Pojazd, dzięki której sprawdzisz stan licznika z ostatniego badania technicznego albo dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jesteś właścicielem.


mPrawo jazdy – czyli dokument potwierdzający uprawnienia kierowcy w telefonie. Znajdziesz je w naszej aplikacji mObywatel.
mPojazd – dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Tę usługę także znajdziesz w mObywatelu. Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja przypomni Ci o tym.


Bezpieczny autobus – pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy może jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj