Jak znaleźć dobrego elektryka samochodowego? Pytanie to może spędzać sen z powiek zatroskanym o stan swojego samochodu kierowcom, nawet tym, którzy jeszcze nie musieli korzystać z oferowanych przez tego typu specjalistę usług. Faktycznie, pojawienie się jakiejkolwiek usterki, również niezbyt poważnej, jest sytuacją stresującą. Co robić, gdy staniemy w obliczu potrzeby poszukiwania auto elektryka? Kiedy dany elektryk samochodowy powinien wzbudzać nasze zaufanie, a kiedy, odwrotnie, lepiej nie ryzykować i nie powierzać mu naszego samochodu? Oto krótki poradnik dla wszystkich kierowców, którzy nie mają jeszcze ulubionego, zaufanego serwisu!
Pozytywne opinie innych kierowców
Poszukiwania dobrego elektryka samochodowego warto rozpocząć od zapoznania się z opiniami innych kierowców, którzy korzystali już z usług tego typu specjalistów. Możemy więc zapytać o doświadczenia naszych znajomych, a także poszukać opinii w Internecie, np. na forach internetowych. Zwracajmy uwagę nie tylko na to, czy kierowcy są zadowoleni z efektów naprawy, lecz również na to, czy elektryk zrealizował zaplanowane działania w ustalonym terminie.
Kontakt telefoniczny
Znaczenie kontaktu telefonicznego jest przez niektórych kierowców bagatelizowane, niemniej trzeba pamiętać, że już zwykła, krótka rozmowa może wiele nam powiedzieć o profesjonalizmie (lub jego braku) osoby, z którą rozmawiamy. Dzwoniąc do wybranego warsztatu samochodowego lub bezpośrednio do elektryka samochodowego, zwracajmy uwagę na takie kwestie, jak to, czy osoba, z którą rozmawiamy mówi rzeczowo i potrafi oszacować koszty naprawy, przedstawić wolne terminy, w których usterka może zostać naprawiona, etc. Już podczas telefonicznej rozmowy warto zapytać o to, czy w danym serwisie wystawia się niezbędne dokumenty związane z przyjęciem pojazdu do naprawy (tj. zlecenie naprawy oraz protokół przyjęcia). Jeśli elektryk samochodowy powie nam, że nie zajmuje się tego typu formalnościami, że nie są istotne lub że w ogóle nigdy o nich nie słyszał, powinniśmy zakończyć rozmowę i nie umawiać się z nim na spotkanie. Dlaczego powierzenie mu samochodu nie będzie zbyt rozsądnym pomysłem? Między innymi dlatego, że dokument zlecenia naprawy zawiera opis działań, które zostaną podjęte przez elektryka, wraz z ich przybliżonym kosztem. Naprawę rozpoczyna się już po jego podpisaniu przez obie strony (tj. elektryka i klienta), dzięki czemu kierowca może być spokojny i nie martwić się, że zostanie oszukany. Jeśli owych dokumentów nie ma, możemy spodziewać się bardzo wielu nieprzyjemności, w tym np. dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów naprawy.
Mobilne warsztaty samochodowe i usługa door to door
Elektryk samochodowy może okazać się potrzebny w bardzo wielu różnych sytuacjach. Czasami, o czym pewnie wie już wielu kierowców, usterki w aucie uniemożliwiają lub znacząco utrudniają dostanie się niesprawnym samochodem do warsztatu. Sytuacja ta jest dość problematyczna, a wyjście z niej – kosztowne. Okazuje się bowiem, że, aby spotkać się z elektrykiem, musimy dodatkowo zapłacić za wezwanie lawety i holowanie samochodu do stacjonarnego auto serwisu. Kamil Sieradzki, mechanik z Besthol, wyjaśnia, co zrobić, aby uniknąć tego typu problemów: „Wszystkim kierowcom, którzy nie są w stanie dotrzeć do warsztatu własnym samochodem ze względu na rodzaj usterki, a także wszystkim tym, którzy po prostu cenią sobie wygodę i swój własny czas, polecam korzystanie z usług serwisów mobilnych. Pracujący w nich mechanicy oraz elektrycy przyjeżdżają na miejsce wskazane przez klienta i to właśnie tam dokonują wszystkich napraw. Warto również korzystać z warsztatów oferujących usługi door to door, czyli tych, które odbierają od klienta niesprawny samochód, następnie naprawiają go w serwisie, a po naprawieniu usterki, przywożą go w wybrane przez klienta miejsce. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu klient nie musi na przykład płacić za holowanie samochodu. Ponadto tego typu firmy pracują zazwyczaj w systemie 24h/7, dzięki czemu kierowcy mogą liczyć na pomoc niezależnie od pory dnia. Znalezienie specjalisty, który działa mobilnie jest bardzo proste! Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło: „mobilny elektryk samochodowy” i dodać lokalizację np. „Warszawa”. Przed umówieniem naprawy warto również sprawdzić opinie na temat danej firmy”.
Wybierając elektryka samochodowego zwróćmy zatem uwagę na pierwszy kontakt telefoniczny w trakcie którego specjalista powinien zapytać nas o widoczne objawy usterki, model pojazdu i ewentualne zapalone kontrolki, wydobywające się płyny lub dźwięki. Następnie jako klienci powinniśmy zostać powiadomieni o przewidywanym czasie naprawy pojazdu oraz kosztach diagnostyki. Ważne jest także, aby elektryk samochodowy przekazał nam protokół przyjęcia pojazdu do naprawy i poinformował o ostatecznych kosztach naprawy przed przystąpieniem do pracy.