Wybierając armaturę do łazienki lub kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na jakość. O długowieczności produktów w głównej mierze decyduje zastosowany materiał. Baterie Deante produkuje się z wysokiej jakości stopu, zapewniającego niezawodne działanie przez lata.
Urządzając wnętrza w pierwszej kolejności kierujemy się walorami estetycznymi. Jakość niejednokrotnie schodzi na dalszy plan, głównie ze względu na fakt, że nie wiemy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jednym z najistotniejszych elementów jest to, czego nie widać gołym okiem – materiał.
Powtórka z chemii
Wszystkie baterie mają kontakt z wodą pitną, dlatego też produkuje się je z materiałów wolnych od niebezpiecznych dla życia i zdrowia pierwiastków oraz związków chemicznych. Do produkcji armatury Deante wykorzystuje wyłącznie mosiądz MO59 z optymalną zawartością miedzi (liczba oznacza, ile procent miedzi wykorzystano w stopie). Towarzyszą jej inne pierwiastki, m.in. ołów, żelazo i aluminium. Zbyta mała ilość miedzi sprawia, że materiał jest mniej trwały i elastyczny, a co za tym idzie ulega szybszemu zużyciu. Na rynku dostępne są także baterie wykonane ze znalu – stopu, którego głównym składnikiem jest cynk z niewielkim udziałem aluminium.
Przepisy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej zmierzają w kierunku wycofywania baterii ze znalu. Od 2011 roku Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Holandia pracują nad ujednoliceniem standardów dotyczących produktów mających kontakt z wodą, w tym listą bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Co więcej, w Niemczech już funkcjonuje pozytywna lista materiałów, dopuszczonych do użytku w hydraulice. Obecnie jest ona zaleceniem, ale za dwa lata stanie się obowiązkowa. Znal na niej nie występuje.
Badania gwarancją jakości
Stosowany przez Deante mosiądz MO59 zapewnia odpowiednią ciągliwość materiału, wpływa na właściwości odlewnicze, co pozwala utrzymać wysoką jakość obróbki mechanicznej, a co za tym idzie – całych wyrobów. Gwarantuje także odporność na korozję. Dlatego też nieodzownym działaniem podczas procesu kontroli baterii jest sprawdzanie składu procentowego stopu. W Deante każdą partię stopu weryfikuje się poprzez tzw. analizę spektralną, czyli jakościowe i ilościowe badanie składu. Spektroskop umożliwia kontrolę zawartości poszczególnych składników, aby zgodnie z normą PN-EN 817:2008 materiał nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia, a także nie wpływał na jakość, wygląd, smak czy zapach wody pitnej.
Należy zatem pamiętać, że klasa baterii jest w głównej mierze uzależniona od stopu. Jak już wybierzemy odpowiadający nam model, przyjrzyjmy się materiałowi stosowanemu przez producenta.
Deante www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)