czerwony

Nowoczesne obiekty użyteczności publicznej mają specjalne wymagania w zakresie zastosowanych systemów oddymiania i przeciwpożarowych.

 

W przypadku sytuacji kryzysowej np. pożaru muszą zapewnić osobom przebywającym w nich możliwość szybkiej i skutecznej ewakuacji oraz zminimalizować szkody materialne. Oprócz wysokiej efektywności nie powinny też swoim wyglądem zaburzać architektury i wnętrza budynku. Przykładem nowoczesnej architektury o publicznym przeznaczeniu jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach. Wbrew przyjętym na rynku standardom dotyczącym kolorów urządzeń do systemów oddymiania, które zazwyczaj są szare, w tej inwestycji po raz pierwszy zastosowano napędy drzwiowe DDS 54/500 produkcji D+H Polska w kolorze czarny mat, idealnie dopasowane do barwy stolarki.
Budynek Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, w sąsiedztwie Spodka, Muzeum Śląskiego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Został przewidziany do pełnienia funkcji kongresowo-konferencyjno-wystawienniczej dla 12 tys. osób. Dzięki połączeniu ciągiem komunikacyjnym ze Spodkiem można organizować duże imprezy jednocześnie w dwóch kompleksach. Elewacja budynku w formie prostopadłościanu została pokryta czarną siatką cięto-ciągnioną nawiązującą kolorem do dawnych terenów industrialnych. Ta ażurowa konstrukcja osłania przed nadmiarem światła słonecznego, a przeszklenia otwierają widok na okolicę. Dla uzyskania równowagi    i złagodzenia ciemnej barwy budynku, zastosowano zielony dach, który schodząc w dół dzieli bryłę na dwie części. To właśnie na nim znajdują się punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę stolicy Górnego Śląska.

Urządzenia w dowolnym kolorze

Napędy D+H Polska zastosowano w głównych strefach wejściowych budynku od strony Spodka i NOSPR-u. Barwę siłowników dopasowano do wykorzystanej w budynku aluminiowej stolarki firmy Aluprof w kolorze czarnym (RAL 9005). Dzięki temu obywa produkty tworzą pod względem koloru jednolitą całość. Napędy D+H Polska przeznaczone są do sterowania więk­szością typów stolarki w systemach oddymiania i naturalnej wentylacji. Napęd DDS 54/500 przygotowano z myślą o potrzebie automa­tycznego sterowania drzwiami, pozwalając na ich otwarcie w określonych sytuacjach, takich jak ewakuacja, napowietrzanie bądź wyrównywanie ciśnień w systemach prze­ciwpożarowych budynków. Dzięki napędom w sytuacji alarmu pożarowego dochodzi do otwarcia skrzydeł drzwiowych, a tym samym napowietrzenia głównych ciągów komunikacyjnych w obiekcie. Wówczas, za sprawą praw fizyki i tzw. efektu kominowego, dym wydostaje się na zewnątrz poprzez zastosowane otwory oddymiające. Tym samym drogi ewakuacyjne są drożne i niezadymione i gotowe do przeprowadzenia ewakuacji.
Szeroka paleta kolorów, duży wybór konsol mocujących oraz dobór długości wysuwu do indywidualnych potrzeb i specyfiki obiektu, umożliwiają wykorzystanie napę­dów niemal w każdej, nawet najbardziej wymagają­cej przestrzeni.
Oferowane przez D+H napędy przeznaczone są zarówno do stolarki aluminiowej, jak również drewnianej i PVC. Dzięki temu rozwiązania doskonale harmonizują z architekturą i stylistyką każdego wnętrza.
Kompleksowy system oddymiania tworzą oprócz napędów – centrale sterujące RZN, przyciski oddymiania RT i optyczne czujki dymu. Centrale RZN to urządzenia zarządzające systemem oddymiania i przewietrzania. System zostaje uruchomiony przy pomocy przycisku oddymiania lub czujki dymu. Podczas pożaru elektryczne napędy okienne lub drzwiowe udrożniają otwory oddymiające w fasadach lub dachu budynku. Przez nie, na zewnątrz wydostają się trujące gazy i gorące powietrze. Dzięki temu drogi ewakuacyjne spełniają swoją funkcję.
Rozwiązania D+H posiadają świadectwa dopuszczenia CNBOP (Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej). Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie temperatury i niezawodne w eksploatacji.



Napędy idealnie dopasowane, fot. D+H Polska



Widok na bryłę obiektu od strony ronda gen. Jerzego Ziętka,  fot. D+H Polska

D+H Polska (PRESS BOX)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj