To jeden ze sposobów walczenia, jednocześnie likwidowania potencjalnej konkurencji, która jakoby może nam w przyszłości zaszkodzić. Z całą pewnością jest to świetne rozwiązanie, aczkolwiek bardzo kosztowne. Jednakże przedsiębiorstwa, które mogą sobie pozwolić na taki element, mają na uwadze kwestię związaną z przejęciem znaczącej ilości klientów.

Ale i nie tylko, oprócz istoty przejęcia klientów, jako priorytetową kwestię uważa się fakt związany z przejęciem większej ilości udziałów na danym rynku, dążąc w ten sposób do zmonopolizowania rynku. Tym samym przejmowana jest marka, którą przez dotychczasowych właścicieli została w znaczący sposób już wykreowana.

Istotą przejęć jakichkolwiek projektów, stało się ostatnimi czasy przejmowanie podmiotów, które przez pryzmat swojej działalności staną się w niedalekiej przyszłości bardzo atrakcyjne. Dlatego też, z tego tytułu, przejmowane są raczkujące przedsiębiorstwa, gdyż są stosunkowo znacznie tańsze, od w pełni rozwiniętego podmiotu. Jednocześnie nowe projekty w większości przypadków przejmowane są przez duże firmy, które profil swojego działania opierają na płaszczyźnie przejmowanego podmiotu. Wyeliminowując w ten sposób, wkrótce mogącą pojawić się konkurencję. Aczkolwiek opisany schemat w głównej mierze funkcjonuje w oparciu o przedsiębiorstwa z branży nowych technologii.

Właśnie w branży IT dochodzi najczęściej do przejęć, nie tylko nowych (dobrych projektów), lecz nawet już dobrze rozwiniętych firm, które mają swój znaczący udział w rynku. Tak jak było to w przypadku Portalu Finansowego Bankier.pl, który został przejęty przez grupę Allegro. Aczkolwiek sytuacja (strategia) Bankiera była zupełnie inna ponieważ sama chciała zostać przejęta przez dużego gracza na rynku, opuszczając tym samym parkiet giełdy Warszawskiej.

Istnieją również fundusze inwestycyjne, które w swym profilu działalności są nakierowane na przejmowanie nowych, atrakcyjnych z potencjałem witryn internetowych. Są to tak zwane firmy Venture Capital, które inwestują własne środki finansowe w ciekawe projekty internetowe, które w niedługim okresie czasu mają przynieść wysoką stopę zwrotu. Z tym, że tak zwani aniołowie biznesu (inwestorzy) przejmują ponad 50% udziałów każdej przejmowanej spółki, tak więc stają się właścicielami serwisu internetowego i sprawują nad nią kontrolę. W takim systemie został także przejęty na początku swego istnienia Bankier.pl

Naturalnie prócz typowych przedsiębiorstw Venture Capital, także duże firmy z sektora nowych technologii, w miarę swoich możliwości starają się także przejmować nowo utworzone projekty, powiązane z ich tematyką nie tylko z uwagi wyeliminowania potencjalnej konkurencji, lecz także z uwagi na powiększenie swojej grupy i polepszenia swojej pozycji na rynku, przez zwiększenie statystyk o kolejnych użytkowników oraz odsłony. Taką strategię przyjął Bankier.pl, który przejął nowo powstały serwis MamBiznes.pl, który jest skierowany do osób, które myślą o założeniu własnego przedsiębiorstwa.


Dominik Michnikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj