Producenci zabawek są zobligowani do dostarczania do użytku wyłącznie przedmioty spełniające podstawowe zasady bezpieczeństwa i działające z obowiązującymi przepisami. Na producencie spoczywa także obowiązek sporządzenia dokumentacji o zgodności produktów z wymaganymi normami i przetłumaczenie jej na języki państw członkowskich. Jakie informacje powinna zawierać etykieta lub opakowanie zabawki, aby była ona zgodna z prawem?
Wymagane informacje i oznaczenia na zabawkach
Zamieszczone przez producenta oznaczenia dotyczące zabawki powinny być przede wszystkim czytelne i nie budzące żadnych wątpliwości ze strony konsumenta. Oznacza to m.in., że dane o produkcie, który sprzedawany jest w naszym kraju, muszą być zapisane w języku polskim.
Co znaczą wymagane symbole i na co zwracać uwagę?
- Znak CE – zabawki sprzedawane w krajach europejskich obowiązkowo muszą posiadać ten symbol. Oznacza on, że zabawki są wykonane zgodnie ze standardami i nie stanowią zagrożenia dla dzieci oraz że spełniają kryteria dyrektywy zabawkowej (2009/48/WE). Oznaczenie może być umieszczone na etykiecie, opakowaniu lub instrukcji dołączonej do zabawki.
- Wiek dziecka – jeśli zabawka nie nadaje się dla dzieci poniżej 36 miesięcy, producent musi to zaznaczyć na etykiecie wykorzystując odpowiedni symbol. Do ostrzeżenia powinno być dołączone krótkie wyjaśnienie (np. małe elementy grożą zadławieniem).
- Informacje o producencie – producent jest zobligowany do podania adresu swojego przedsiębiorstwa oraz dokładnych danych kontaktowych.
- Skład zabawki – producent powinien zwrócić uwagę, aby zabawka nie była wykonywana z substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia dziecka i być pozbawiona składników uczulających.
- Ostrzeżenie o częściach magnetycznych w składzie zabawki – zgodnie z przepisami UE, producent zabawki jest zobligowany do dołączenia takiego ostrzeżenia do swojego produktu.
Certyfikaty, świadczące o bezpieczeństwie zabawki
Poniższe certyfikaty nie są wymagane prawem, ale świadczą o tym, że wykorzystane do produkcji zabawek materiały spełniają najwyższe standardy i są odpowiednie dla dzieci w określonym wieku. Oto niektóre z nich:
- Safe Toys
- TUV
- Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny
- FSC
- Bezpieczny dla dziecka
- PEFC
Regulacje prawne dotyczące produkcji zabawek
Do najważniejszych dokumentów regulujących produkcję zabawek należą:
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE, zwana także dyrektywą zabawkową,
- Norma PN-EN 71-1:2015-01,
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek.
Jakość i czytelność oznaczeń
Podstawą jest dobrej jakości papier, z którego wykonywane są etykiety. Przy produkcji etykiet trzeba zwrócić także uwagę na ich estetykę i czytelność.
Sprawdź drukarki etykiet Memprint i oznacz prawidłowo swój produkt.