Ogromna ilość odpadów, które generujemy każdego roku, to powszechnie znany problem. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niezwykle istotna jest ich właściwa segregacja. W tym artykule opowiemy o najlepszych praktykach w tym zakresie oraz plusach uważnego segregowania śmieci.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Selekcjonowanie odpadów niesie ze sobą liczne korzyści, czasem takie, których nie do końca jesteśmy świadomi. Uważnie segregując je w gospodarstwie domowym, ograniczamy poziom zanieczyszczenia środowiska, a to z kolei powoduje, że redukujemy szkodliwy wpływ na zdrowie i życie. Nasza planeta staje się jednym, wielkim wysypiskiem śmieci. Na szczęście coraz więcej osób spośród nas zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia.

Z dobrze posegregowanych śmieci można pozyskiwać surowce wtórne, a więc też w mniejszym stopniu uszczuplić zasoby naturalne. Dzięki temu, że produkty zostaną ponownie wykorzystane, to nie zalegają na wysypiskach. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w pełni selektywna zbiórka odpadów oznacza również mniejsze koszty ponoszone z tytułu utrzymywania wysypisk.

Recykling, czyli ponowne wykorzystanie odpadów w przemyśle

Starannie posegregowane odpady stanowią wartościowy surowiec, który może zostać ponownie wykorzystany. Recykling oznacza oszczędność energii, zmniejszenie zanieczyszczenia wód, powietrza, a także mniejszą ilość odpadów zalegających na wysypiskach. Na sklepowych półkach coraz częściej możemy znaleźć produkty z oznaczeniem, że opakowania zostały wyprodukowane częściowo lub w całości z surowców pochodzących z recyklingu.

Segregacja odpadów – do czego można wykorzystać śmieci

  • recykling papieru – jednym z materiałów, który nadaje się do ponownego przetworzenia, jest makulatura. W ten sposób zostaje ograniczona wycinka drzew, które wykorzystuje się do produkcji papieru oraz zmniejszamy wielkość składowisk, które zajmują duże powierzchnie.
  • recykling szkła – jest zaliczany do zaawansowanych procesów, ale korzystny, gdyż pozwala chronić środowisko naturalne. Zagospodarowanie odpadów szklanych sprawia, że następuje ograniczenie zapotrzebowania na energię oraz zmniejsza się ilość szkodliwych gazów przedostających się do atmosfery.
  • recykling tworzyw sztucznych – każdego roku do oceanów trafia od kilku do nawet kilkunastu ton tworzyw sztucznych. A w tych wodach pływają ryby, które jemy. Stąd tak ważna jest utylizacja tworzyw sztucznych i ich wtórne wykorzystanie.
  • recykling metali – przykładowo wykorzystywany do produkcji aluminium, oszczędzamy w ten sposób około 95% energii i zmniejszamy o mniej więcej 90% emisję chemicznych substancji do atmosfery, podobnie przetwarzana może być również stal.

Zasady segregowania śmieci

Segregowanie odpadów w Polsce jest obowiązkowe. Ogólnie wszystkie śmieci można podzielić na 5 kategorii.

W pojemniku na szkło umieszczamy: szklane butelki po napojach, oliwach, alkoholu czy innych produktach spożywczych. Nie wrzucamy: szyb, luster, ekranów czy żarówek.

W pojemniku na papier umieszczamy: kartony, gazety, katalogi, ulotki, książki, zeszyty, worki i torby papierowe. Nie wrzucamy: materiałów higienicznych, zużytych chusteczek, ręczników papierowych, papieru toaletowego, opakowań po materiałach budowlanych, kartonów po napojach, jednorazowych, zatłuszczonych talerzyków.

W pojemniku na plastik umieszczamy: plastikowe butelki po napojach, opakowania po produktach spożywczych, w tym po serkach, jogurtach, plastikowe oraz metalowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości, foliowe reklamówki i torebki. Nie wrzucamy: opakowań wraz z zawartością, metalowych puszek po farbach, opakowań po lekach oraz po aerozolach, zatłuszczonych pojemników po jedzeniu na wynos.

W pojemniku na odpady biodegradowalne umieszczamy: odpady z warzyw, owoców, liście, gałęzie, trawę, skorupki po orzechach, kwiaty. Nie wrzucamy: resztek mięsa, kości, ryb, karm dla zwierząt czy jedzenia na wynos.

W pojemniku na odpady zmieszane umieszczamy: wszystkie odpady, które nie można zakwalifikować do żadnej z wyżej wymienionych grup.

Wyjątkiem są tutaj odpady niebezpieczne, które należy zbierać osobno. Do ich składowania wykorzystuje się specjalne pojemniki. Do tej kategorii zaliczamy zużyte baterie, przeterminowane leki czy sprzęt AGD/RTV.

Dobre praktyki w trakcie sortowania śmieci

Wiesz już, jak powinna przebiegać prawidłowo segregacja śmieci. Poniżej jeszcze zamieszczamy garść praktycznych wskazówek, które mówią o samej formie, w jakiej powinny się znaleźć segregowane produkty.

Przed wyrzuceniem:

– dokładnie zgniataj plastikowe butelki (o ile jest to możliwe),

– pozbądź się zawartości opakowań (w przypadku opakowań szklanych, plastikowych, kartonów),

– odkręć plastikowe nakrętki z kartonów np. po napojach i wrzuć je osobno do worka z plastikiem,

– wyciągnij zszywki i inne łączenia z dokumentów, które wyrzucasz.

Mocne worki foliowe na odpady

Nasza firma oferuje wysokiej jakości worki foliowe na śmieci, dzięki którym można prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Są one wykonywane z wysokiej jakości folii LDPE pochodzącej z recyklingu. Worki są różnej pojemności i różnych kolorów, dzięki czemu będą one odpowiednio dopasowane do potrzeb. Dzięki nim można zadbać o czystość i środowisko.

Segregacja śmieci bezcennym wsparciem dla środowiska

Prawidłowe gospodarowanie odpadami pozwala dać drugie życie zużytym produktom i dzięki temu w znaczący sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Warto wyrobić w sobie nawyk rozważnego gospodarowania odpadami, gdyż dzięki temu możemy chronić naszą planetę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj