Marketing offline i online to w tym momencie dwie dziedziny, które przenikają się pod bardzo wieloma względami. Żeby sprzedawać swoje produkty i usługi skutecznie, firmy inwestują w promocję i reklamę. Jakich narzędzi użyć, żeby sprawdzić, czy te działania prowadzone są prawidłowo?
Kogo stać na badania rynku
Zarówno profesjonalny audyt wizerunkowy, jak i badania rynku to usługi, na które mogą sobie pozwolić firmy z dużym budżetem. Audyt pomaga określić, jakie błędy marka popełnia w komunikacji wizerunkowej. Badania rynku dają natomiast możliwość sprawdzenia: kto kupuje nasze towary i usługi oraz jaka jest wiedza konsumentów o ofercie. Tak uzyskane informacje pozwalają zbadać, czy pieniądze zainwestowane w reklamę zostały właściwie wydane. Co jednak, kiedy budżet nie daje szans na tak szeroko zakrojoną analizę działań marketingowych oraz wizerunku marki?
Zbierajmy informacje
Każda, nawet najmniejsza firma, może prowadzić monitoring swoich akcji marketingowych. Wystarczy niewielka inwestycja w abonament i uzyskamy dostęp do platform takich jak m.in. Instytut Monitorowania Mediów, Brand24 czy SentiOne. Dzięki zebranym tam informacjom możemy niemal codziennie tworzyć zestawienia danych dotyczące obecności naszej firmy w Internecie i poza nim (prasa, radio czy TV). Wspomniane firmy dostarczają nam narzędzi, które „przeczesują” Internet w poszukiwaniu informacji o marce i ofercie, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, w jakim kontekście wiadomości te są prezentowane. Propozycja firm monitorujących Internet w tym zakresie jest szeroka. Dla nas powinny liczyć się przede wszystkim informacje o tym gdzie, i jak często mówi się o naszej marce. Przykładowo, możemy sprawdzić, czy konsumenci polecają nasze produkty w mediach społecznościowych, albo jakie są opinie o jakości naszych usług. – W dzisiejszych czasach ręczne poszukiwanie tych informacji to tytaniczna praca, natomiast monitoring przy pomocy odpowiednich narzędzi oszczędzi nasz czas, a przede wszystkim pozwoli szybko zareagować na negatywne komentarze. – radzi Jagoda Dynowska, specjalistka ds. marketingu z wrocławskiej firmy EACTIVE, zajmującej się zwiększaniem widoczności marek w Internecie. Taki monitoring pozwoli też lepiej określić grupę docelową, co przydaje się zwłaszcza podczas realizacji kampanii Ads i AdWords.
Trafiaj w target
Nawet najlepiej skrojona reklama może nie przynieść oczekiwanych skutków, jeżeli „nie dopasujemy” jej odpowiednio do oczekiwań konsumentów. Wspomniane już badania rynku, to rozwiązanie wymagające znacznego budżetu. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą – do określenia swojego targetu – posłużyć się narzędziami od dwóch głównych graczy na rynku reklamy internetowej: Googla i Facebooka. Obie firmy dają klientom do ręki narzędzia do kreacji i dystrybucji treści promocyjnych w sieci (odpowiednio AdWords i Facebook Ads). Można za ich pomocą (oraz za pomocą dodatkowych narzędzi analitycznych) sprawdzić, do ilu osób (z grupy jaką sobie założyliśmy) dotarł przekaz, jaki był koszt pojedynczego kliknięcia i co najważniejsze – zbadać współczynnik konwersji (czyli wejścia w interakcję z naszą ofertą przez internautę). Jeżeli prześledzimy dane z kilku podobnych kampanii reklamowych, będziemy w stanie określić, jakie treści docierają do naszych odbiorców, a w efekcie – planować jeszcze lepiej kolejne akcje.
Daj się przeanalizować
Kolejnym sposobem sprawdzenia efektów działań marketingowych jest bezpłatny udział w różnego rodzaju akcjach badania wizerunku. Zwłaszcza firmy zajmujące się marketingiem internetowym, oferują proste narzędzia, jak ankiety online czy podstawowe testy stron www, które pozwalają rozpoznać błędy w działaniach promocyjnych. Przedsiębiorstwa mogą nawet nie wiedzieć, że na brak zapytań o ofertę wpływ ma zła pozycja marki w wynikach wyszukiwania w przeglądarkach, co może być związane np. z błędami w kodzie strony www firmy. – W tym wypadku obaj kontrahenci zyskują. Dostawca ankiety poszerza swoją bazę danych potencjalnych klientów i może liczyć na pozyskanie nowych. Użytkownik może ustalić, gdzie popełnia – przynajmniej podstawowe – błędy w działaniach wizerunkowych i marketingowych oraz jej poprawić. –wyjaśnia Jagoda Dynowska z EACTIVE
Wymienione sposoby nie zastąpią profesjonalnego audytu, ale gdy firma posiada niewielki budżet pomogą zidentyfikować podstawowe problemy i zaplanować ich rozwiązanie.