mieszkanie

Wygląd listwy przypodłogowej może bardzo mocno wpłynąć na to, jak prezentować będzie się pomieszczenie w którym zdecydujemy się ją zainstalować, dlatego warto poświęcić nieco uwagi dobraniu odpowiedniego kształtu i wysokości tego elementu. Oto, dlaczego wysokości listwy nie należy bagatelizować.

Zbyt niska listwa 
Podstawowym zadaniem jakie ma spełnić listwa lub cokół przypodłogowy jest zakrycie szczeliny dylatacyjnej znajdującej się między ścianą a posadzką. Dodatkowo listwa przydaje się również jako estetyczny element w którym można schować kable. Aby dobrze spełnić to zadanie listwa powinna mieć odpowiednią wysokość – zbyt niska może nie przykryć całej szczeliny albo może się okazać, że kable po prostu się w niej nie zmieszczą. Ponadto listwa ma również służyć estetyce i ładnie łączyć ścianę z podłogą – aby się to udało musi być na tyle wysoka, aby łączenie było wyraźne.
Zobacz ofertę listew robionych na wymiar od polskiego producenta CM Profile
Zbyt wysoka listwa 
Z drugiej strony listwa przypodłogowa o zbyt dużej wysokości może całkowicie zdominować pomieszczenie. Element ten nie powinien być najważniejszym punktem wystroju, ale raczej jego uzupełnieniem. Powinien dobrze komponować się z resztą wnętrza, ale nie powinien być pierwszym, na co zwracamy uwagę wchodząc do pokoju. Listwy podłogowe powinny być dobierane ze smakiem i umiarem, aby równie dobrze wyglądały we wnętrzach urządzonych w stylu retro, jak i w nowoczesnych.

Jak dopasować optymalną wysokość listwy? 
Wbrew pozorom nie jest to wcale zbyt trudne. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę względy praktyczne, a więc wielkość szczeliny dylatacyjnej i ilość kabli, które mają znaleźć się w listwie. Pamiętajmy, że jeśli chcemy zachować w mieszkaniu schludność i estetyczny porządek listwy zainstalowane w całym pomieszczeniu powinny być tej samej wysokości, należy więc ustalać ją w tym miejscu, gdzie kabli będzie najwięcej. Reszta to już kwestia wizualnej wyobraźni – można przeprowadzić tu symulację wyglądu pomieszczenia po położeniu listwy na przykład za pomocą programu 3D, choć taka symulacja to zazwyczaj dodatkowy koszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj