W pierwszym kwartale 2010 r. szacowana wartość netto rynku reklamowego wyniosła 1 miliard 567 milionów złotych. Zyskuje internet, traci outdoor. W stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku zanotowano wzrost rynku reklamowego o 0,2 proc. (w Q1 2009 roku było to 1,564 miliarda złotych) – wynika z najnowszego raportu domu mediowego Starlink. Podczas gdy w styczniu 2010 r. jeszcze obserwowany był spadek wydatków reklamowych to w pozostałych miesiącach (w lutym oraz marcu) nastąpił wzrost.

W pierwszym kwartale 2010 r. szacowana wartość netto rynku reklamowego wyniosła 1 miliard 567 milionów złotych. Zyskuje internet, traci outdoor.

W stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku zanotowano wzrost rynku reklamowego o 0,2 proc. (w Q1 2009 roku było to 1,564 miliarda złotych) – wynika z najnowszego raportu domu mediowego Starlink.

Podczas gdy w styczniu 2010 r. jeszcze obserwowany był spadek wydatków reklamowych to w pozostałych miesiącach (w lutym oraz marcu) nastąpił wzrost.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2009 wzrost przychodów zanotowały internet (+18,2 proc., z czego wzrost reklamy typu display wyniósł 12 proc.), reklama kinowa (+5,5 proc.), radio (+2,0 proc.) oraz telewizja (+1,9 proc.). Pozostałe media cechowały się ujemną dynamiką: magazyny (-7,1 proc.), dzienniki (-7,8 proc.) oraz reklama zewnętrzna (-19,2 proc.).

W dalszym ciągu dodatnią dynamikę wydatków reklamowych odnotowują sektory: produkty farmaceutyczne, leki oraz żywność.

Sektory takie jak: finanse, motoryzacja nadal zmniejszają inwestycje, jednak tendencja spadkowa jest dużo niższa niż w 2009 roku. Mimo ogólnego spadku wydatków rosną inwestycje tych sektorów w internecie.

Pierwszy kwartał 2010 roku był najgorszy pod względem dynamiki wydatków reklamowych dla reklamy zewnętrznej. – Stało się to za sprawą przesunięć budżetowych takich sektorów jak handel, motoryzacja oraz telekomunikacja, głównie do internetu i telewizji – tłumaczą autorzy raportu.

Komentarz

Widzimy wyraźnie, że rynek się stabilizuje. Zmiana na rynku o 0,2 proc. jest dobrym wynikiem tym bardziej, że Q1 2009 był okresem, w którym rynek reklamowy zanotował najmniejszy spadek w stosunku do analogicznego okresu 2008 (-5,4 proc. vs. 11,4 proc. dla całego roku).

Ważnym zjawiskiem, będącym barometrem kondycji rynku reklamowego jest fakt, iż TV umocniła swoją pozycję rynkową. Stało się to za sprawą rosnących wpływów stacji tematycznych oraz rosnącego znaczenia sponsoringu, który jest coraz chętniej wykorzystywany nie tylko w stacjach głównych ale i tematycznych. Kolejna przyczyna wzrostu wydatków reklamowych w tym medium jest zaostrzenie polityki handlowej w stacjach TV poprzez wzrost cen cennikowych oraz większy udział tej formy zakupu we wpływach ze sprzedaży czasu reklamowego stacji TV.

Lidia Kasprzycka, dyrektor zarządzający domu mediowego Starlink


A. Świderska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj