Wyniki badania European Trusted Brands 2010 wykazują duże zaufanie Polaków do internetu. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Czesi. Jedną z kategorii badania European Trusted Brands mierzoną w 2010 roku było zaufanie respondentów do instytucji. Pod wieloma względami Polacy nie różnią się znacznie od pozostałych Europejczyków. Wyjątkiem jest wskaźnik zaufania do internetu, który wśród polskich badanych wyniósł aż 72 proc.

Wyniki badania European Trusted Brands 2010 wykazują duże zaufanie Polaków do internetu. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Czesi.

Jedną z kategorii badania European Trusted Brands mierzoną w 2010 roku było zaufanie respondentów do instytucji. Pod wieloma względami Polacy nie różnią się znacznie od pozostałych Europejczyków. Wyjątkiem jest wskaźnik zaufania do internetu, który wśród polskich badanych wyniósł aż 72 proc. Średnia dla wszystkich krajów europejskich to 49 proc. Największe zaufanie do globalnej sieci wykazali respondenci z Czech – 77 proc.

Wyniki badania znajdują także potwierdzenie w rankingu krajów z największą liczbą użytkowników w najszybciej rozwijającym się portalu społecznościowym na świecie – Facebook. Polska zajmuje w nim 32 miejsce, wyprzedzając takie kraje jak Norwegia, Austria, Finlandia czy Japonia.

Popularność internetu w Polsce wraz z wprowadzeniem szerokopasmowych łącz internetowych wzrasta w szybkim tempie. Taki rozwój sytuacji może być związany z dążeniem Polaków do nowoczesności. W części badania European Trusted Brands, w której respondenci mieli wskazać najważniejsze cechy swojej osobowości, 42 proc. Polaków stwierdziło, że są właśnie nowocześni. Dało to drugi, najwyższy wynik w Europie.

Większość Polaków deklaruje również zaufanie do małżeństwa (70 proc.) i Unii Europejskiej (58 proc.), mimo iż pozostali Europejczycy raczej nie ufają tej instytucji. Brak zaufania Polacy wykazują natomiast w stosunku do polityków (97 proc.) i władz państwowych (87 proc.).

– Zachłyśnięcie się Polaków internetem, zwłaszcza w wymiarze komunikacji społecznej, wpisuje się w syndrom poszukiwania alternatywnych form życia poza obszarem zależnym od wszelkich tradycyjnych instytucji i organizacji

– twierdzi prof. Janusz Czapiński.

Tegoroczna – dziesiąta edycja badania – została przeprowadzona w 16 krajach europejskich. Kraje, które są objęte tegoroczną edycją to: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja Węgry i Wielka Brytania. Wzięło w niej udział 32 163 respondentów. Badanie realizowano metodą ankiety on-line i przy pomocy tradycyjnej poczty. Respondenci zostali wybrani spośród wielomilionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Readers Digest. Próba tak została dobrana, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.

K. Gembalik

Źródło: www.medialink.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj