Pierwszy etap konkursu „Projekt produktu z najwyższej półki” zakończył się. Do rywalizacji stanęli studenci i absolwenci z uczelni artystycznych oraz technicznych. Spośród 187 nadesłanych prac, jury wybrało 21, które zdaniem specjalistów, najlepiej spełniły wymagane kryteria.

Główną ideą konkursu jest połączenie kreatywności młodych projektantów z doświadczeniem  i możliwościami technologicznymi realnego producenta i twórcy tej inicjatywy – firmy Deante. Aby zakwalifikować się do pierwszego etapu należało przedstawić dwa projekty linii baterii lub zlewozmywaków granitowych.

Recepta na sukces
W dzisiejszych czasach wzornictwo przemysłowe traktowane jest jako element życia codziennego. Coraz większą wagę przykłada się do estetyki i wyglądu przedmiotów użytkowych. Dziedzina ta skupia się nie tylko na ukształtowaniu zewnętrznej formy produktu, znacząco wpływa także na jego przeznaczenie, technologię, ergonomię, innowacyjność. Aby dany projekt wzbudził zainteresowanie jury, musiał spełniać wszystkie te kryteria, a ponad to być atrakcyjny wizualnie.  -Kierując się przede wszystkim chęcią wyłonienia wzoru jedynego w swoim rodzaju, przekładającego się dalej na możliwość realizacji danego projektu, podczas analizy przesłanych prac poszukiwałam takiej linii baterii, która łączyłaby w sobie oryginalność i niepowtarzalność i spełniałaby założenia konkursowe. Muszę przyznać, że liczba prac wyróżniających się na tle innych przekroczyła zupełnie moje oczekiwania. Kreatywność autorów jest budująca i daje duże nadzieje na bardzo ciekawą współpracę w przyszłości. – komentuje Katarzyna Zaręba, członek jury, Product Manager grupy baterii w Deante.

„Pokieruj wodą” – claim firmy Deante, młodzi projektanci potraktowali jako główne motto i kierunek swoich projektów. Realizowali go na wiele sposobów. – Wzornictwo przemysłowe łączy w sobie wiele dziedzin, wymaga pomysłowości i dokładnej obserwacji otoczenia. Tworząc projekt inspirowałam się przyrodą w zetknięciu z człowiekiem – kształtami które powstają podczas cięcia konarów drzew.  Chciałam aby produkt nie tylko wyróżniał się na tle innych, ale przede wszystkim był wygodny dla potencjalnego użytkownika. – mówi Dominika Wójcik studentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Managerowie produktów z firmy Deante, podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów na uczelniach partnerskich, przybliżali studentom informacje dotyczące technologii i techniki, które są niezbędne w procesie produkcyjnym. Dalszą część pracy przyszli projektanci realizowali pod okiem wykładowców z uczelni. – Warto pamiętać, że studenci nie są jeszcze profesjonalistami i pogłębiają swoją wiedzę w odniesieniu do każdego zadania które realizują. Nasza rola jako opiekunów projektów polegała na kierowaniu uwagi młodych projektantów na wszystkie cechy produktu istotne dla użytkownika, przede wszystkim funkcjonalne, natomiast kreowanie wartości estetycznych wyrobów leżało w ich gestii. Podczas warsztatów managerowie produktów z firmy Deante przekazali istotną część informacji o produktach, resztę studenci musieli odszukać sami – tłumaczy dr hab. Krzysztof Chróścielewski, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Uczelnie „przyszłości”

Zaangażowanie projektantów w proces wytwórczy firmy jest coraz częstszym zjawiskiem. Dzięki ich współpracy z inżynierami, przedmioty codziennego użytku nabierają niebanalnego wyglądu, łącząc w sobie piękno i wygodę. Dzięki partnerstwu szkół wyższych i firm zajmujących się przemysłem, przyszli projektanci mają możliwość obserwacji oraz rozwiązywania rzeczywistych problemów, które powstają przy wprowadzeniu opracowanego pomysłu do produkcji i obrotu. Często jest to dla nich jedyna szansa zdobycia umiejętności niezbędnych w przyszłości. – Udział w takich projektach pomaga nam, studentom ukazać swój talent i zdobyć nowe doświadczenia praktyczne. Konkurs zorganizowany przez firmę Deante to pierwsza inicjatywa na tak dużą skalę, w której brałam udział. Szansa współpracy z producentem i realne zrealizowanie zwycięskiego projektu są bardzo mobilizujące. – mówi Monika Idziak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W konkursie uczestniczyli studenci  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Katowicach, Gdańsku i we Wrocławiu oraz Politechnik: wrocławskiej, śląskiej i radomskiej. – Kształcenie w dziedzinie wszystkich nauk projektowych powinno opierać się na praktyce. Inicjatywy tego typu na pewno pomagają uczelniom realizować ten cel. Projektant wzornictwa przemysłowego to zawód związany z konkurencyjnością, prawdziwe sukcesy osiągają tylko najlepsi fachowcy. Dlatego kończąc studia warto mieć na swoim koncie kilka zwycięstw w branżowych konkursach oraz autorskich projektów, które zostały wdrożone do produkcji. – mówi dr hab. Krzysztof Chróścielewski, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych

Uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu dopracują detale swojego projektu pod okiem specjalistów – managerów produktu z firmy Deante. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę główną w wysokości 10 tys. złotych, a jego projekt zostanie wdrożony do produkcji i obrotu.

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj